Logo Przewdonik Katolicki

Dobrodziejstwa masażu

PK
Fot.

Zima niestety nie odpuszcza, nasze ciała i umysły zaczynają powoli się buntować. Coraz częściej czujemy się przepracowani i zestresowani.

 

 

 

Może zatem warto skorzystać z masażu relaksacyjnego. Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie oraz całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Aby osiągnąć pożądane efekty, masażysta powinien wykonywać ruchy spokojne, wręcz powolne, rytmiczne i łagodne, jednym słowem takie, które uspokoją zmęczone ciało. Prawdą jest, że niewielu z nas umie się relaksować, a ta umiejętność jest niezwykle cenna, szczególnie dzisiaj. Jak twierdzą specjaliści, bardzo wiele osób szuka u nich pomocy właśnie z powodu dolegliwości związanych ze stresem takich, jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenia oczu, słabej zdolności koncentracji, depresji, nadpobudliwości, irytacji czy wysokiego ciśnienia krwi. Stąd zapewne proponowana forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny, jest nie tylko najbardziej popularną, ale i zalecaną. Coraz częściej masażowi relaksacyjnemu towarzyszy nastrojowa muzyka, świece, kadzidełka, czyli tworzy się odpowiednią, komfortową atmosferę, która sprzyja wspaniałemu wypoczynkowi.

Masaż leczniczy ma szersze zastosowanie. Jest przede wszystkim uznanym sposobem profilaktyki i leczenia wielu chorób oraz dolegliwości. W naszej kulturze zawsze doceniano wartość masażu głównie wśród rekonwalescentów i sportowców, dopiero w ostatnich latach rozszerzono jego zastosowanie. Stał się obecnie również integralną częścią odnowy biologicznej organizmu. Masaż leczniczy jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, który w swej klasycznej formie polega na wykonywaniu rękoma specjalnych ruchów typu: głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, wyciskanie ciała i wiele innych. Dzięki masażowi leczniczemu w organizmie następuje m.in. przyspieszenie krążenia krwi, które powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek, przyspieszone krążenie limfy, co z kolei pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii. Działa także przeciwzakrzepowo, pobudza nieczynne naczynia włosowate, powoduje szybsze wchłanianie obrzęków i wysięków, pomaga również w wydalaniu produktów wadliwej przemiany materii. Prawidłowo wykonany masaż uelastycznia skórę, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa elastyczność mięśni oraz ścięgien. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do skorzystania z tej formy dobrodziejstwa dla ciała nie warto zwlekać, tylko należy szybko to uczynić.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki