Logo Przewdonik Katolicki

Voluntarius czyli dobrowolny

Andrzej Mielczarek
Fot.

Dzielenie się miłością i dobrocią z bliźnimi jest potrzebą wielu ludzkich serc. Radość budzi fakt, że w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba wo­lontariuszy. Jako szlachetna forma aktywności, wolontariat jest motorem wzrostu i dojrzewania ludzkości; kapitałem, nadzieją na przyszłość osób objętych pomocą i tych, którzy ją świadczą.

 

 

Kapitał społeczny

Istnieje wiele form wolontariatu. Najogólniej określany jest jako dobrowolne, świadome i nieodpłatnie wykonywane działanie, którego celem jest promowanie dobrych zachowań lub poprawa jakości ludzkiego życia. Od wolontariusza oczekuje się: odpowiedzialności, szacunku dla innych, zainteresowania losem najsłabszych i cierpiących, bezinteresowności i odwagi w działaniach, a także zapału, poświęcenia, umiejętności dzielenia własnego istnienia z istnieniem innych osób, wyobraźni miłosierdzia.

W przesłaniu na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu (2001) papież Jan Paweł II zaznaczył, że choć ważny jest rodzaj oferowanej pomocy, to jednak ważniejsze jest serce, z jakim się tej pomocy udziela. Odnieśmy słowa Ojca Świętego do ludzi starych, często dyskryminowanych ze względu na wiek, czego skutkiem jest marginalizacja, skazanie seniorów na samotność porównywalną do śmierci społecznej. Tymczasem ani wiek, ani pogarszający się stan zdrowia nie umniejsza godności człowieka, która jest wartością przyrodzoną, wieczną, niezbywalną. Nie ulegajmy negatywnym stereotypom, według któ­rych o wartości człowieka decyduje młodość, fizyczna żywot­ność i pełnia zdrowia. Ludziom starszym należy się opieka sprawowana w myśl najwyższych ideałów. Wiele tu zależy od mądrej polityki społecznej, rozwoju medycyny paliatywnej, zaangażowania rodzin (należy im pomagać w wypełnianiu powinności), humanizacji instytucji opieki socjalnej i ochrony zdrowia. Bardzo istotnym aspektem działań pozarządowych w tej dziedzinie jest wolontariat.

 

Razem łatwiej

Aktywna obecność wolontariuszy w domach pomocy społecznej powinna być trakto­wa­na jako najpiękniejszy dar dla osób niepełnosprawnych. Ich działania mogą stanowić ważny  element przywracania normalno­ści w ży­ciu mieszkańców, którzy darzą wolontariuszy kre­dytem zaufania. Ponieważ nie mają możliwości opuszczania placówki i nie zawsze mogą liczyć na wizyty rodziny, cieszą się z towarzystwa ludzi dobrej woli. 

Co wchodzi w zakres działań wolontariuszy w DPS? Wykonują oni proste czynności opiekuńcze (np. pomoc w sprowadzaniu mieszkańców do stołówki, pomoc przy karmieniu). Organizują i prowadzą indywidualne oraz grupowe zajęcia terapeutyczne (muzykowanie, bibliote­rapia, spacery) i poprawiające sprawność manualną podopiecznych (np. plastyczne). Biorą udział w grach towarzyskich (szachy, warcaby, karty, gry planszowe). Ponadto pomagają w przygotowywaniu posiłków, rozmawiają z podopiecznymi, otwierają im „okno na świat” przez lekturę książek i prasy. Wspól­ne przebywanie wywiera pozytywny wpływ na obydwie strony.

 

Służba jest radością

W Domu Pomocy Społecznej ,,Na Skarpie” we Włocławku od czerwca br. systematycznie pracuje 20 wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Flandria”: osoby dorosłe, studenci, uczniowie szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych. Ich pracę koordynuje pani Renata Gregorczyk. Nawiązały się już serdeczne więzi, liczne przyjaźnie, tym samym znacznej poprawie uległa jakość życia mieszkańców DPS. W ich imieniu, w imieniu pracowników domu i własnym, dziękuję naszym drogim pomocnikom za to, że podejmując wyzwania nie pytają dlaczego, tylko kiedy, gdzie i jak pomagać innym. Z okazji przypadającego 5 grudnia Światowego Dnia Wolontariusza, życzę wszystkim entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary w sens wykonywanej pracy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki