Logo Przewdonik Katolicki

Wychowanie w mądrości

Katarzyna Łakomiak
Fot.

III Pielgrzymka Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) w Toruniu wpisała się w kaliską, pierwszoczwartkową modlitwę w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

 

Studenci, na czele z rektorem szkoły, redemptorystą o. dr. Krzysztofem Bielińskim CSsR, i wykładowcami przybyli 4 listopada do bazyliki św. Józefa w Kaliszu, by prosić o mądrość i rozwagę w podejmowaniu życiowych decyzji. Podczas nabożeństwa w intencji rodzin i obrony życia człowieka przyświecał temat: „św. Józef skutecznym patronem w dziele wychowania”. Studenci modlili się m.in. tymi słowami: „św. Józefie, przychodzimy do Ciebie, bo szukamy autorytetów i wzorców. Pomagaj nam wiernie słuchać Ewangelii i nauki Kościoła. Wyproś nam łaskę autentycznej wiary”.

 

Pokolenie, które zmieni Polskę

Studenci przygotowali i wystawili w bazylice św. Józefa spektakl pt. „Moja Ojczyzna”. Przedstawienie nawiązywało do historii naszej Ojczyzny, a gra świateł wraz ze słowem dramatycznym, w zestawieniu z muzyką Fryderyka Chopina ukazywała to, co ważne dla wszystkich Polaków: wolność, miłość do Ojczyzny, opiekę Matki Bożej. Po zakończonym spektaklu konferencję wygłosił dr Józef Szaniawski, wykładowca WSKSiM w Toruniu. Wskazał on m.in. na tę uczelnię jako na miejsce kształtowania młodego pokolenia w duchu odpowiedzialności za własne życie i przyszłości swojego kraju. Zwrócił również uwagę na znaczenie patriotyzmu, podkreślając, że słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” „to nie są pojęcia tylko na pokaz”, lecz „ponadwiekowe wartości”, które trzeba przenieść w XXI w. – Ta młodzież, to jest pokolenie przełomu. To pokolenie zmieni Polskę. Już zmienia – mówił o swoich studentach dr Szaniawski.

 

„TAK” dla życia

Eucharystii w ramach listopadowego spotkania w Kaliszu przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, podkreślając w homilii potrzebę obrony życia i poszanowanie ludzkiej godności. – Zabójstwo niewinnego dziecka poczętego, czy to w miejscu najbardziej skrytym, czy też w sterylnie czystym laboratorium lub gabinecie przy użyciu najbardziej sofistycznych aparatów i urządzeń, zawsze będzie wołać o pomstę do Boga – mówił bp Kaszak. Prosił on również o rozwagę, zwłaszcza dla parlamentarzystów, przy podejmowaniu ważnych dziś dla naszej Ojczyzny spraw, przede wszystkim sprawy legalizacji sprzecznej z prawem Bożym metody sztucznego zapłodnienia in vitro. – Obrońcy życia, proszę Was w tym niełatwym momencie naszej historii, gdy ważą się losy tysięcy poczętych Polaków, nie zniechęcajcie się! Polska was potrzebuje! – apelował kaznodzieja.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki