Logo Przewdonik Katolicki

Pierwsza Msza Święta

Małgorzata Seklecka
Fot.

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. księdza Jerzego Popiełuszki, 19 października, w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, gdzie powstaje sanktuarium jego męczeństwa, w nowym kościele sprawowano po raz pierwszy Eucharystię. Liturgii przewodniczył biskup senior Bronisław Dembowski

 

Wcześniej, w ramach obchodów, odbył się konkurs recytatorski pt. „O Księdzu Jerzym wierszem”, organizowany przez parafię i Gimnazjum nr 2 we Włocławku, którego patronem jest bł. Jerzy Popiełuszko. O godz. 15 Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadził proboszcz parafii i kustosz powstającego sanktuarium o. Kamil M. Kraciuk CCG. Następnie, z udziałem bp. seniora Bronisława Dembowskiego – inicjatora krzewienia w parafii MB Fatimskiej kultu kapłana męczennika – trwało modlitewne czuwanie i adoracja relikwii błogosławionego. Towarzyszyły temu śpiewy w wykonaniu zespołu Agni ze Szpetala Górnego i chóru parafialnego pod dyrekcją Dariusza Gliszczyńskiego, organisty.

Centrum uroczystości stanowiła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Dembowskiego, podczas której homilię wygłosił wicerektor WSD we Włocławku ks. Jarosław Szpolorowski. Z kapłanów celebrujących i obecnych na Mszy św. wymieńmy przynajmniej dziekanów obydwu dekanatów włocławskich: ks. prał. Teodora Lenkiewicza i ks. prał. Kazimierza Grabowskiego, wicedziekana drugiego dekanatu włocławskiego ks. Lesława Politowskiego i o. Hieronima Tarłowskiego OFM z parafii Wszystkich Świętych we Włocławku, a także prowincjała Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerada M. Pettke CCG i o. proboszcza Kamila M. Kraciuka CCG.

Z parafianami w Eucharystii uczestniczyli goście, wśród nich przedstawiciele władz państwowych, miejskich i samorządowych. Licznie przybyły siostry zakonne, a pod sztandarami – poczty związków zawodowych, szkół i zakładów pracy. Witając wszystkich o. Świerad M. Pettke CCG wyraził radość, że to biskup Dembowski odprawiać będzie pierwszą Mszę św. w nowym kościele i podziękował mu za podjętą przed laty decyzję. Dzięki niej coraz powszechniej i głębiej rozumiana jest idea tworzenia sanktuarium męczeństwa bł. księdza Jerzego. – Proces formalnej akceptacji sanktuarium zazwyczaj jest długotrwały i wymaga weryfikacji. Wydaje się jednak, że w wypadku naszego sanktuarium, intuicja parafian i licznych pielgrzymów wyprzedziła oficjalne orzeczenie władz kościelnych – stwierdził o. prowincjał.

Po Mszy św. udano się w procesji do Krzyża na tamie wiślanej. W drodze Różaniec prowadził o. Szymon M. Korytowski  CCG. Na miejscu, po modlitwie do bł. Jerzego Popiełuszki biskup Dembowski pobłogosławił wiernych relikwiarzem. Podniosłą uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców pod Krzyżem.      

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki