Logo Przewdonik Katolicki

Spotkanie Nieba z Ziemią

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Organizowana w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych Noc Świętych cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbyła się w kilku miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

 

W Gnieźnie

Już po raz szósty. Tym razem patronem spotkania był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Czuwanie rozpoczęło się tradycyjnie wprowadzeniem relikwii świętych i błogosławionych, którym towarzyszyły ich „żywe ikony”, czyli młodzi ludzie ubrani w stroje z epoki i z atrybutami poszczególnych świętych. Podczas spotkania obecni wysłuchali wspomnień ks. kan. Zenona Rubacha, który miał okazję poznać kapelana „Solidarności”, oraz obejrzeli krótki film przygotowany przez młodzież z ZSP nr 1 w Gnieźnie. Przeszli także w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie wspólnie z franciszkanami modlili się w intencji miasta. Spotkanie zakończyło się w katedrze gnieźnieńskiej. W świątyni z uczestnikami Nocy Świętych spotkał się prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

W Wągrowcu

Głównym bohaterem był również bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Czuwanie, podobnie jak w Gnieźnie, rozpoczęło się procesją z relikwiami świętych, które przywieziono z okolicznych parafii. Uczestnicy spotkania odśpiewali Nieszpory ku czci Wszystkich Świętych, a później przeszli na cmentarz starofarny, gdzie odczytano fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Spotkanie zakończyło radosne Te Deum.

 

W Inowrocławiu

Młodzież podążała ze świętymi do Jezusa. „Gościem specjalnym” spotkania, które odbyło się w kościele pw. św. Mikołaja, był św. Franciszek z Asyżu. Po prezentacji i nieszporach uczestnicy wyruszyli ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych na plac Klasztorny należący niegdyś do klasztoru franciszkanów, gdzie modlili się w intencji miasta. Później przeszli do kościoła pw. Świętego Krzyża, gdzie uczestniczyli w Mszy św.

 

W Słupcy

Tegorocznej Nocy Świętych patronował św. Wincenty a’Paulo.  Podobnie jak w Gnieźnie na spotkanie „przybyły” relikwie świętych z miasta i okolic oraz ich „żywe ikony”. Uczestnicy odśpiewali Apel Maryjny, obejrzeli etiudę o św. Wincentym i po Nieszporach wyruszyli na plac Wolności, gdzie wysłuchali fragmentu Apokalipsy, „Alleluja” Handela oraz orędzia burmistrza Słupcy.

 

W Pobiedziskach

Bohaterką tegorocznej Nocy Świętych była bł. Chiara „Luce” Badano. Jej beatyfikacja odbyła się 25 września w Rzymie, w obecności 25 tysięcy osób z 57 krajów świata. Jest ona pierwszą błogosławioną wywodzącą się z Ruchu Focolari. „Luce” umarła w 1990 r. na raka kości. Miała zaledwie 19 lat.

 

W Grabowie Królewskim

Noc Świętych odbyła się po raz drugi. Spotkanie prowadziła młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Tematem przewodnim było życie świętych wyniesionych na ołtarze przez papieża Benedykta XVI. Po modlitwie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy grobach bliskich odmówili Koronkę i modlili się za zmarłych.

 

W Miłosławiu

Zamiast Nocy Świętych odbyły się Zaduszki Poetyckie. Motywem przewodnim spotkania, które zorganizowano już po raz szósty (po raz pierwszy w kościele pw. św. Jakuba Ap.), był Anioł Stróż. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez młodzież z grupy teatralnej „Farcik” z miejscowego gimnazjum oraz członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki