Logo Przewdonik Katolicki

Niezwykła chopinowska przygoda

Dariusz Racinowski
Fot.

Zakończył się Rok Chopinowski. Pamięć i dzieło wielkiego Fryderyka uczciła cała Polska, a wraz z nią międzynarodowy świat muzyki, sztuki. Chopin wciąż inspiruje; nie tylko artystów, ale i organizatorów życia kulturalnego.

Zakończył się Rok Chopinowski. Pamięć i dzieło wielkiego Fryderyka uczciła cała Polska, a wraz z nią międzynarodowy świat muzyki,  sztuki. Chopin wciąż inspiruje; nie tylko artystów, ale i organizatorów życia kulturalnego.

 

Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej, inicjatora i współorganizatora obchodów Roku Chopinowskiego w Brdowie, w sobotę 23 października, na miejscowym skwerze odsłonięto i poświęcono popiersie Fryderyka Chopina. Ceremonia, którą poprzedziła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, była ostatnim akordem obchodów. Pod przewodnictwem o. Stanisława Go OSPPE wierni modlili się do Boga o zbawienie wieczne dla śp. Fryderyka i całej rodziny Chopinów, również w intencji macierzystego dziadka kompozytora śp. Jakuba Krzyżanowskiego, którego doczesne szczątki spoczywają w Brdowie. W homilii o. Stanisław Go przytoczył fragment listu ks. Aleksandra Jełowickiego, charyzmatycznego rektora Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu i przyjaciela Chopina. List ten zawiera relację z ostatnich dni życia Fryderyka oraz jego pojednanie z Bogiem.

Czy wierzysz? – zapytałem. Odpowiedział: – Wierzę. – Jak cię matka nauczyła? Odpowiedział: – Jak mię nauczyła matka! I wpatrując się w Pana Jezusa ukrzyżowanego, w potoku łez swoich odbył spowiedź świętą. I tuż przyjął Wiatyk i Ostatnie Pomazanie, o które sam prosił... Od tej chwili przemieniony łaską Bożą, owszem, samym Bogiem, stał się jakoby innym człowiekiem.

Utwory, które podczas Mszy św. wykonała Hanna Buczkowska, organistka z Konina, były swoistą modlitwą przez muzykę. Jednocześnie stanowiły wyraz hołdu dla genialnego kompozytora.

Dalsza część uroczystości odbyła się na skwerze w centrum Brdowa, gdzie stanął klasycystyczny pomnik Chopina. Artystyczne przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Popiersie kompozytora z szarego granitu, dzieło Klaudii Matusiak, rzeźbiarki z Dąbia, umieszczone jest na wysokiej kolumnie. Ważne, że zamysłem rzeźbiarskim harmonijnie współgra otoczenie.

Zebranych wokół pomnika gości i mieszkańców powitał piszący te słowa. On też przedstawił w zarysie związki Chopina z Brdowem i okolicznymi miejscowościami. Uroczystego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali: senator Ireneusz Niewiarowski, przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Tomicki i Piotr Królikowski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej. Odsłonięty pomnik poświęcił o. Stanisław Go OSPPE. Po złożeniu kwiatów zebrani udali się do Auli Jana Pawła II, na okolicznościową akademię. W widowisku słowno-muzycznym wystąpiła grupa gimnazjalistów, którzy panując nad tremą, zaprezentowali się znakomicie. Spektakl wyreżyserowała Barbara Szmajdzińska we współpracy z Agnieszką Sławnikowską. Jako autor scenariusza starałem się wykazać, że twórczość Chopina jest dla Polaków nie tylko piękną muzyką, ale i symbolem polskości, znakiem naszej narodowej identyfikacji. Podczas akademii każdy z widzów otrzymał w prezencie „Przewodnik po miejscach życia dziadka i matki Fryderyka Chopina na Kujawach”.

Zakończenie Roku Chopinowskiego nie oznacza, że przestaniemy słuchać i grać Chopina, zgłębiać fenomen jego muzyki, zachwycać się pięknem polonezów, mazurków, ballad, etiud... Cieszę się, że w roku dedykowanym wielkiemu kompozytorowi społeczność naszego niewielkiego Brdowa mogła wspólnie przeżyć niezwykłą chopinowską przygodę.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki