Logo Przewdonik Katolicki

Ku lepszemu przeżywaniu wiary...

Katarzyna Łakomiak
Fot.

Rzesze wiernych przybyły 7 października do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, by wziąć udział w comiesięcznym spotkaniu w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Spotkaniu w pierwszy czwartek października towarzyszyło hasło: „Przygotowanie do I Komunii Świętej, do pełnego uczestnictwa w Eucharystii – w rodzinie, na katechezie parafialnej i w szkole”. Tradycyjnie rozpoczęło się ono nabożeństwem do św. Józefa, od którego „powinniśmy uczyć się nieustannego przygotowania do przyjęcia do naszych serc, do naszego życia Boga”. We wspólnej modlitwie uczestniczyły także dzieci, które kilka miesięcy temu przyjęły sakrament I Komunii św.

 

Umocnienie wiary przez przykład rodzica

W sposób szczególny zagadnienia związane z przygotowaniem dziecka do I Komunii św. omówiła podczas konferencji Małgorzata Pęska-Salawa, psycholog z wieloletnim doświadczeniem prowadząca szkolenia dla rodziców dzieci przygotowujących się do tego sakramentu. W swoim wystąpieniu podkreśliła m.in., jak ważny w życiu dziecka jest przykład i świadectwo życia rodziców, którzy uczą je przyjaźni z Bogiem. – Czas dany dziecku to miłość. Trzeba mieć korzenie, trzeba mieć hierarchię wartości. Trzeba dziecku pokazywać jak wierzyć – przekonywała prelegentka. Zwróciła również uwagę, że wiara dziecka nie może być pielęgnowana tylko do czasu przyjęcia I Komunii św., gdyż o rozwój duchowy dziecka trzeba zabiegać nieustannie.

 

Dziecko rodzi się dwa razy

Uroczystej Eucharystii w ramach październikowego spotkania przypadającego w liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. W homilii wiele uwagi poświęcił rozważaniom nad modlitwą różańcową, którą nazwał „skrótem Ewangelii”. – Módlmy się na Różańcu! – apelował arcybiskup, zachęcając, aby ta modlitwa towarzyszyła nam przez całe życie.

Natomiast nawiązując do tematu spotkania, metropolita wrocławski wskazał na koncepcję podwójnego narodzenia dziecka przez rodziców. – Nie jest prawdą, że można dziecko wychować neutralnie, zostawić mu dowolność – przekonywał. –Nie można dziecka pozostawić samego po urodzeniu. Trzeba pomóc człowiekowi narodzić się do wiary w Boga – podkreślił kaznodzieja, dodając, że to właśnie zadaniem przed rodziców jest ukazywanie dziecku tego, co jest w życiu najważniejsze i o co trzeba walczyć.

Podczas spotkania pamiętano w sposób szczególny o biskupie diecezji kaliskiej Stanisławie Napierale, przeżywającym w tych dniach jubileusz 30-lecia sakry biskupiej. Jubilat otrzymał od wiernych kwiaty i zapewnienie o nieustannej modlitwie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki