Logo Przewdonik Katolicki

Młodzież - wiosną Kościoła i świata

Weronika Stachura
Fot.

Lepsze zrozumienie potrzeb oraz umożliwienie wykorzystania potencjału młodych ludzi przyświecało ogłoszeniu niedawno Międzynarodowego Roku Młodzieży przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

 

Młodość – klucz do rozwiązania kryzysu

Głównym hasłem obchodów trwających od 12 sierpnia 2010 r. do 11 sierpnia 2011 r. jest „Dialog i zrozumienie”. Celem Roku jest włączenie problematyki młodego pokolenia do programów rozwoju o zasięgu globalnym, krajowym i regionalnym. Kluczem do walki z wielopłaszczyznowym kryzysem, z którym obecnie zmaga się współczesny świat, jest inwestycja w młodzież. Jak stwierdził w swoim przesłaniu z okazji inauguracji Międzynarodowego Roku Młodzieży sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon: „Światowy kryzys ekonomiczny wywarł negatywny wpływ na sytuację młodych ludzi – z powodu kryzysu część młodzieży straciła pracę, więc musi walczyć nawet o nisko opłacane stanowiska, a dostęp do edukacji został znacznie ograniczony. Dziś, kiedy sytuacja gospodarcza zaczyna się stabilizować, problemy i potrzeby młodzieży powinny stać się dla nas priorytetem”.

 

Postawić na młodych

Trzy obszary szczególnie wytężonej pracy na rok obchodów, wytyczone przez ONZ, to: zwiększenie zaangażowania i inwestycja w młodzież, zwiększenie udziału młodych i współpracy partnerskiej, a także rozwijanie porozumienia międzykulturowego. Młodzież stanowiąca 18 proc. światowej populacji nie jest jedynie biernym obserwatorem zmian zachodzących w społeczeństwach. Przeciwnie, działając w różnych grupach wolontariatu na rzecz najbardziej potrzebujących, włączając się w walkę o ochronę środowiska, promując zdrowy tryb życia czy korzystając z najnowocześniejszych metod komunikacji nierzadko skupia uwagę na najistotniejszych problemach, stając się siłą napędową szeroko rozumianego rozwoju. Światowy Program Działań na rzecz Młodzieży, przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne już w 1995 roku – dekadę po I Międzynarodowym Roku Młodzieży, wyróżnił 15 priorytetowych obszarów działań, w tym m.in.: środki odurzające, przestępczość młodocianych, technologie informacyjne i komunikacyjne czy relacje międzypokoleniowe. Najbliższe dwanaście miesięcy ma zmobilizować młode pokolenie do podjęcia działań i wyzwań na rzecz międzynarodowego postępu, a zwłaszcza przyjętych przez ONZ w 2000 roku Milenijnych Celów Rozwoju zakładających zlikwidowanie skrajnego ubóstwa i głodu czy zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym. W obchody Międzynarodowego Roku Młodzieży włączają się i pozostałe międzynarodowe organizacje, w tym np. Międzynarodowa Organizacja Praca, która w opublikowanym w sierpniu raporcie podaje, że obecnie wśród bezrobotnych jest 80 mln młodych. Warto zauważyć, że jedynie kraje Europy Środkowej i Wschodniej przewidują zmniejszenie liczby młodych osób pozostających bez pracy w przyszłym roku, jak podała KAI.

 

Kalendarz wydarzeń

„Wyobraź sobie rok, w którym każdy może wziąć udział w dyskusji o sprawach dotyczących młodych ludzi – rok, podczas którego wszyscy uważnie słuchamy i odnosimy się do siebie z szacunkiem. Międzynarodowy Rok Młodzieży jest najlepszą okazją, by tego spróbować. To jest nasz rok, by przemyśleć, zdefiniować i wyrazić nasze zdanie – nie zmarnujmy go” – apeluje Christopher Derige Malano, członek Międzynarodowego Spotkania Koordynacyjnego Organizacji Młodzieżowych (ICMYO), gdyż międzynarodowe obchody będą nie tylko okazją do promowania podstawowych praw człowieka oraz szacunku i tolerancji wobec odmiennych religii, cywilizacji i kultur. Kalendarz wydarzeń „święta” młodych trwającego do sierpnia przyszłego roku jest naprawdę imponujący. Szczegółowy plan i materiały do pobrania można znaleźć na oficjalnej stronie udostępnionej z tej okazji w czterech językach: http://social.un.org/youthyear. Każdy zainteresowany może włączyć się w szereg organizowanych inicjatyw. Wystarczy zgłosić swój pomysł na świętowanie Międzynarodowego Roku Młodzieży do oficjalnego kalendarza i poprosić o pozwolenie na użycie logo ONZ. Kolejną formą wspierania obchodów jest włączenie się do dyskusji na serwisach społecznościowych: Twitterze i Facebooku. Jednym z najważniejszych akcentów będzie konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Młodzieży, odbywająca się w 2011 roku.

 

Cel: Madryt 2011

Można powiedzieć, że pierwszy Międzynarodowy Rok Młodzieży, ogłoszony w 1985 roku, pod hasłem: „Udział, Rozwój, Pokój”, przyczynił się w jakimś stopniu do organizacji Światowych Dni Młodzieży, powołanych przez Jana Pawła II. Podczas pierwszej „edycji” dni młodych w Kościele odbywających się w Rzymie, Ojciec Święty wezwał do podjęcia śmiałej odpowiedzialności za losy świata i do prawdziwego życia w sercu Kościoła. Zadanie to nie polega, jak przekonywał Benedykt XVI podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Sydney w 2008 roku, „tylko na prostym gromadzeniu, a tym bardziej na odniesieniu sukcesu. Prawdziwe życie polega na byciu odmienionym od wewnątrz, na byciu otwartym na moc Bożej miłości. Przyjmując moc Duch Świętego, także wy możecie przemieniać wasze rodziny, wspólnoty i narody. Wyzwólcie te dary! Uczyńcie tak, aby mądrość, męstwo, bojaźń i pobożność stawały się znakami waszej wielkości”. Najbliższe wielkie spotkanie młodych odbędzie się w stolicy Hiszpanii w dniach od 16 do 21 sierpnia 2011 roku, więc będzie stanowiło swoistego rodzaju ukoronowanie Międzynarodowego Roku Młodzieży. Hasłem święta radości w Madrycie, będącego także jednym ze środków ewangelizacji Kościoła, będą słowa: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Dwa miliony spodziewanych przez organizatorów uczestników weźmie udział w inauguracyjnej Mszy św. w samym centrum Madrytu. Ponadto w wybranych madryckich świątyniach trwać będzie adoracja eucharystyczna, w Parco del Retiro będzie można przystąpić do sakramentu pojednania, adorować Krzyża Światowych Dni Młodzieży, zaś katechezy prowadzone w grupach językowych prowadzić będą biskupi z całego świata. Młodym towarzyszyć będzie dziewięciu patronów zapisanych w szczególny sposób na kartach hiszpańskiej historii Kościoła. Wśród nich: Teresa z Avila, Ignacy Loyola, Franciszek Ksawery czy Jan od Krzyża. Przy okazji madryckiego spotkania młodych odbędzie się również Festiwal Młodych, w ramach którego dzięki imprezom muzycznym, teatralnym, muzycznym czy tanecznym młodzież będzie mogła przedstawić swoją tożsamość narodową i odmienność kulturową. Specjalnie z okazji najbliższych Światowych Dni Młodzieży został uruchomiony polski portal www.madryt2011.pl, gdzie można zarejestrować się i uzyskać wszelkie szczegółowe informacje. Pozostaje mieć nadzieję, że ogłoszony Międzynarodowy Rok Młodzieży wraz ze Światowymi Dniami Młodzież staną się prawdziwą wiosną dla Kościoła i świata.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki