Logo Przewdonik Katolicki

Wybieramy grill

PK
Fot.

Mówi się, że jest narodowym sportem Polaków. Grillowanie, jak każda konkurencja, wymaga odpowiedniego sprzętu, czyli przede wszystkim grilla.

Mówi się, że jest „narodowym sportem” Polaków. Grillowanie, jak każda „konkurencja”, wymaga odpowiedniego sprzętu, czyli przede wszystkim grilla.

 

 

Jego dobór trzeba rozpatrywać pod kątem miejsca biesiady, liczby biesiadników oraz ceny. Najpopularniejsze grille na rynku – węglowe, dostaniemy już od 14 zł. Najbardziej wymagający mogą wydać na jego zakup nawet do 4 tys. zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć cenę rozpałki (3 zł za 0,5l), podpałki (ponad 1zł za 24 szt.) oraz węgla lub brykietu (od 7 zł za 2,5 kg worek). Jego obsługa wymaga największych umiejętności, ponieważ wymaga dokładnego rozpalenia węgla, co nie zawsze jest łatwe. Jednak to grill węglowy trzyma bardzo długo żar i nadaje grillowanym potrawom charakterystyczny posmak.

Na grill elektryczny musimy przeznaczyć od 85 do nawet 13 tys. zł. Nie ma tu uciążliwego rozpalania, bo tym zajmuje się grzałka umieszczona pod stojakiem. Choć utrzymuje stałą temperaturę, to niektórzy uważają, że nie nadaje potrawom takiego smaku, jak grill węglowy. Ma też zasadniczy minus: wymaga dostępu do energii elektrycznej.

Za cenę kilkuletniego auta w dobrym stanie (15 tys. zł) dostaniemy natomiast luksusowy grill gazowy. Uspakajam od razu, że najtańsze tego typu urządzenia możemy zakupić już od 235 zł. Cena to największa jego wada, bo zasilany propan-butanem szybko daje wymaganą temperaturę, którą łatwo jest regulować, a specjalne wkłady ceramiczne, ogrzewane przez płomień, dają niezwykłe walory zapachowe. Tego typu grille są zwykle duże, masywne, często betonowe, przeznaczone do ogrodów, odporne na warunki atmosferyczne i z dużą powierzchnią paleniska, pozwalającą wyżywić znaczną liczbę biesiadników. Wśród grilli gazowych znajdziemy też żeliwne; bardzo trwałe i długo utrzymujące ciepło. Żeliwne i blaszane – najlżejsze i przez co najbardziej mobilne, ale i niestety najsłabiej trzymające ciepło, są też grille elektryczne. Te najlepsze zastosowanie mają na balkonach bloków, gdy zapachem rozpalanego węgla nie chcemy drażnić wrażliwych sąsiadów. Grille węglowe najczęściej są blaszane. Posiadające kółka, niewielkich rozmiarów, łatwe w transporcie, przeznaczone są do raczej kameralnych przyjęć.

 

MiBo

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki