Logo Przewdonik Katolicki

Czas przesadzić

PK, MS
Fot.

Dłuższe dni, większa ilość światła, wyższa temperatura to czynniki wpływające na wzrost roślin. Aby lepiej się rozwijały, warto o nie zadbać.

 


Marzec to dobry czas na wiosenne przesadzanie roślin domowych. Wśród symptomów świadczących o konieczności przesadzenia rośliny są: przerost korzeni, które wychodzą na wierzch ziemi lub przez otwory na dnie donicy lub powodują, że woda przy podlewaniu wypływa na podstawek, rośliny nie mają nowych przyrostów, liście opadają, podłoże straciło swoje właściwości, gleba przypomina zbitą skorupę lub na wierzchu pojawia się osad.

Przesadzenia wymagają też nowe rośliny dopiero co zakupione, najczęściej bowiem ziemia, w której zostały zasadzone, nie jest najlepszej jakości.

Jednoroczne i dwuletnie okazy trzeba przesadzać co roku. Starsze rzadziej – co dwa-trzy lata, choć głównie częstotliwość przesadzania zależy od tempa ich wzrostu. Dorosłym dużym okazom wystarczy zmienić wierzchnią warstwę ziemi.

 

Ziemia

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest bogaty wybór podłoży przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin. Zanim jednak wybierzemy specjalistyczną mieszankę, warto pamiętać, że większości roślinom wystarczy ziemia uniwersalna. Kwaśne podłoże jest  odpowiednie dla azalii, a lekko kwaśne dla paproci.

 

Przygotowanie

Aby rośliny łatwo wychodziły z doniczek, warto je kilka godzin wcześniej obficie podlać. Gdy już wyjmiemy ją z doniczki, trzeba zobaczyć, czy korzenie są uschnięte, zgniłe lub za bardzo zbite. Wówczas trzeba je usunąć albo poluzować. Nie wolno tego robić z korzeniami mięsistymi np. u palm. Warto również podczas przesadzania przyciąć pędy.

 

Doniczka

Ceramiczna, plastikowa czy przezroczysta? Wybór zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela oraz gustu. Ważne, by roślina miała w niej odpowiednio dużo miejsca. Ostatni rodzaj pozwala obserwować stan i zabarwienie korzeni. Często sprzedawane są w nich storczyki. Zanim doniczkę wypełnimy ziemią, na jej dnie warto umieścić warstwę drenażową i upewnić się, że ma otwór.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki