Logo Przewdonik Katolicki

Przyjmujący Chrystusa, otrzymują moc stania się dziećmi Bożymi

Bp Jan Wieczorek
Fot.

Rozważanie na 2. niedzielę po Narodzeniu Pańskim


Na progu nowego roku św. Jan przypomina nam radosną prawdę aktualnie przeżywanego okresu: wypełniło się Boże pragnienie bycia Emmanuelem – „Bogiem z nami”. Św. Jan daje też odpowiedź na pytanie o pochodzenie Jezusa.

Ten Ewangelista pragnie zgłębić tajemnicę początku istnienia Jezusa w taki sposób, w jaki dochodzi się do źródła rzeki. I już w pierwszych słowach uroczyście ogłasza, że Jezus był u Boga jeszcze przed czasem: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo”.

Liturgia dzisiejszej niedzieli pragnie jednak nie tyle zgłębić pytanie o pochodzenie Jezusa, ile uczcić Jego obecność między ludźmi.

Bóg w swojej mądrości i w Prawie zamieszkał przez proroków między ludźmi – mówi o tym pierwsze czytanie. Refren psalmu responsoryjnego wprowadza nas w tajemnicę Narodzenia Pańskiego: „Słowo Wcielone wśród nas zamieszkało”. Św. Paweł w drugim czytaniu poucza, że przez przyjście Jezusa – Emmanuela, Bóg przeznaczył nas na przybranych synów i w Jezusie daje nam ducha mądrości „w głębszym poznawaniu Jego samego”. Jezus chce być z nami na drodze ziemskiego pielgrzymowania ku radości wiecznej.

Czy człowiek zaprosi na drogę swojego życia Chrystusa – Drogę, Chrystusa – Prawdę, Chrystusa – Życie? A może będą i tacy, którzy – jak wtedy, tak i dziś – odrzucą Go i nie będą chcieli Go uznać za przewodnika swojego życia. Czytamy przecież w prologu Ewangelii św. Jana jakże dramatyczne słowa: „...a swoi Go nie przyjęli”. Z drugiej strony umiłowany uczeń Jezusa zapewnia nas: Ci wszyscy, którzy przyjmują Jezusa, otrzymują moc stania się dziećmi Bożymi. Jeśli chcemy do nich należeć, musimy całkowicie otworzyć się na Jezusa.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein, po nawróceniu, często modliła się słowami: „Panie, moje wnętrze, moje serce jest otwarte, napełniaj je Twoją Prawdą, Twoją miłością, ale coraz bardziej wypełniaj, a nawet przepełniaj, by Twoja Prawda, Twoja miłość przelewała się przeze mnie na całe moje otoczenie”.

Św. Paweł, słowami drugiego czytania, kieruje do nas życzenia noworoczne: Bóg „niech da wam światłe oczy serca, tak byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki