Prawie siedemnaście tys. studentów, dziewięć wydziałów i dwadzieścia sześć kierunków studiów. Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jednym z najszybciej rozwijających się uczelni w kraju.
Poprzedniczką UKSW była Akademia Teologii Katolickiej. W roku 1954 władza PRL usunęły Wydział Teologiczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Utworzono Akademię Teologii Katolickiej na Bielanach, w miejscu dawnego klasztoru oo. Marianów, z którego wysiedlono zakonników. ATK była uczelnią państwową. Zgodnie z prawem kanonicznym, wydziały teologiczne powinny być utworzone bądź zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, dlatego powstanie nowej uczelni zostało źle przyjęte przez środowiska kościelne. W tym czasie internowany był Prymas Stefan Wyszyński. Zaakceptował uczelnię w 1960 r. po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej. „Na Kościół trzeba patrzeć przede wszystkim teologicznie. Trzeba wgłębiać się myślą w jego istotę, którą znamy z Objawienia” - mówił na ATK kard. Stefan Wyszyński 18 października 1972 r. Pełnię praw kościelnych ATK uzyskała w 1989 r. i stała się uczelnią jednocześnie państwową i kościelną. - ATK nie pozwoliła się zniewolić, stając się prawdziwą uczelnią i centrum poważnych studiów teologicznych, filozoficznych, prawniczych i historycznych. Środowisko naukowe uczelni odważnie też stało na straży wolności myśli, wnosząc niezaprzeczalny wkład w rozwój polskiej kultury i polskiej nauki – powiedział w czasie inauguracji roku akademickiego 2009/2010 rektor UKSW ks. prałat prof. dr hab. Ryszard Rumianek.
Trzy wydziały
W pierwszych latach istnienia ATK zatrudniała sześćdziesięciu nauczycieli akademickich. Na uczelni studiowało czterystu piętnastu studentów. Na początku istniały trzy wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Uczelnia nie była wspierana przez państwo. Dopiero w latach 80. XX w. zwiększyła się liczba studentów. W 1987 r. z części Wydziału Teologicznego utworzono Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych.
Uniwersytet
Prężny rozwój uczelni rozpoczął się w latach 90., zwiększyła się liczba studentów, otwarto nowe kierunki studiów. 3 września 1999 r., mocą uchwały Sejmu RP, Akademia Teologii Katolickiej została przekształcona w Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Statut uczelni zobowiązuje pracowników i studentów do pielęgnowania i rozwijania wartości ogólnoludzkich, chrześcijańskich i narodowych. UKSW jest uczelnią, która pozostaje pod nadzorem ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz władz Kościoła rzymskokatolickiego. Zakres nadzoru określa umowa między Konferencją Episkopatu Polski a rządem Rzeczypospolitej Polski oraz statut uczelni. Nadzór ten dotyczy wyłącznie wydziałów nauk kościelnych: Teologicznego, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej.
Wśród najpopularniejszych kierunków są: psychologia – 20 osób na jedno miejsce, politologia – 17 osób, prawo – 15, stosunki międzynarodowe – 15 i socjologia – 14. Większość kierunków ma certyfikaty jakości kształcenia Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej i Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Na wszystkich kierunkach studiów można uzyskać licencjat i magisterium. Uniwersytet ma prawo nadawania doktoratu w dziesięciu dyscyplinach naukowych: teologii, prawie kanonicznym, prawie, literaturoznawstwie, filozofii, psychologii, historii, socjologii, fizyce i matematyce i habilitacji w sześciu dyscyplinach: teologii, prawie kanonicznym, filozofii, psychologii, historii i socjologii.
Otwarty dla obcokrajowców
W ramach działalności Instytutu Filologii Polskiej opracowano specjalną ofertę kształcenia obcokrajowców. Dla nich przygotowano szkołę letnią „Mowa i kultura polska”. Zajęcia prowadzone są na trzech poziomach: podstawowym, średnim ogólnym i zaawansowanym. Organizowany jest także kurs „Nauczyciel języka i literatury polskiej wobec wyzwań współczesnej kultury”, przeznaczony dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju.
Po zajęciach...
Na UKSW działa ponad czterdzieści kół naukowych, m.in. Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej, Utriusqe Iuris, Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, Studentów Teologii Kultury „Teraz Qultura”, Studentów Teologii, Misjologii, Duchowości Chrześcijańskiej, Studentów Filozofii, Sozologów, Literackie, Fotograficzne, Studencka Poradnia Prawna, która jest jedyną organizacją studencką w Polsce, udzielającą porad także z zakresu prawa kanonicznego, prowadzi punkt bezpłatnych porad prawnych, i Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów.
Na UKSW działa chór. Powstał w 1968 r. W ciągu czterdziestu jeden lat istnienia dał wiele koncertów w Polsce i niemal we wszystkich krajach Europy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru UKSW jest ks. Kazimierz Szymonik.
Osoby, których pasją jest teatr, mogą rozwijać swój talent, grając w uczelnianym teatrze. Tutaj mogą wykazać się własną inwencją twórczą oraz poczuciem humoru. W okresie ferii zimowych organizowane są warsztaty wyjazdowe. Teatr UKSW organizuje przegląd artystycznej twórczości młodzieżowej i studenckiej Polska – Ukraina o nazwie Przystanek Bielany.
Przy UKSW działa wydawnictwo, które ma już ponad pięćdziesięcioletnią tradycję. Publikuje dzieła naukowe: monografie, rozprawy doktorskie i habilitacyjne z zakresu teologii, filozofii, humanistyki, nauk społecznych i prawa, a także nauk matematyczno-przyrodniczych.
Na uczelni wychodzi wiele pism, wśród nich „Ogień”, wydawany przez duszpasterstwo akademickie „Kaganek”. Swoje pismo pt. „Obserwator” wydaje także Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa.
Swobodne studiowanie za granicą
Od 2000 roku UKSW uczestniczy w programie Erazmus, umożliwiając profesorom prowadzanie wykładów na uczelniach zagranicznych, a studentom odbycie części studiów za granicą. W ramach ponad sześćdziesięciu umów rozwija się współpraca z uczelniami niemieckimi, włoskimi, francuskimi, hiszpańskimi, holenderskimi, belgijskimi, portugalskimi, a także innymi Unii Europejskiej. System ECTS funkcjonujący na wszystkich wydziałach UKSW umożliwia porównywalność programów realizowanych w uczelniach różnych krajów i zapewnia studentom możliwość nauki za granicą bez przerywania toku studiów. UKSW należy do międzynarodowych stowarzyszeń uniwersyteckich: FIUC i FUCE.
W UKSW zatrudnionych jest 757 pracowników naukowych, wśród nich 297 profesorów. Uczelnia mieści się w dwóch kampusach: przy ul. Dewajtis i Wójcickiego na Młocinach. W planach jest również wybudowanie hali sportowej i domu studenckiego. Wśród doktorów honoris causa UKSW są m.in.: Sługa Boży Jan Paweł II, kard. Józef Glemp, kard. Angelo Sodano, prof. Andrzej Stelmachowski i ks. prof. Michał Heller.
W roku akademickim 2010/2011 planuje się nowe kierunki: dziennikarstwo i komunikację społeczną, religioznawstwo, ekonomię, zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Do katolickich uczelni wyższych w Polsce należą:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym jego rektorem. W czasie okupacji niemieckiej na KUL-u prowadzono tajne nauczanie. KUL jako jedyny uniwersytet w Polsce wydaje encyklopedie.
Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie przejęła tradycje wydziału teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 19 czerwca 2009 r. papież Benedykt XVI podniósł Akademię do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dziś PAT liczy blisko 3000 studentów i 289 pracowników (w tym 193 naukowo-dydaktycznych).
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu został założony w 1702 r. Dziś na PWT są cztery instytuty, dwadzieścia cztery samodzielne katedry naukowe i dziewięć zakładów naukowych. PWT jest uczelnią jednowydziałową.
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie został erygowany 3 maja 1988 r. PWT tworzą dwie sekcje: św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Boboli „Bobolanum”. „Jezuickie Bobolanum” działało pierwotnie w Lublinie, a od 1951 r. w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61.
Ponadto wydziały teologiczne znajdują się na uczelniach: UWM w Olsztynie, UO w Opolu, UŚ w Katowicach, UAM w Poznaniu, USz w Szczecinie, UMK w Toruniu i Białymstoku. |