Logo Przewdonik Katolicki

Wizerunek Kościoła w mediach

Patryk i Szymon
Fot.

W jaki sposób Kościół jest pokazywany w mediach? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nam się często wydaje, że wizerunek Kościoła w mediach jest nieprawdziwy, ponieważ środki społecznego przekazu traktują Kościół wyłącznie jako wspólnotę ludzką i patrzą na jego działalność przez pryzmat polityki czy obyczajowości. W konsekwencji kryterium...

W jaki sposób Kościół jest pokazywany w mediach?

– Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nam się często wydaje, że wizerunek Kościoła w mediach jest nieprawdziwy, ponieważ środki społecznego przekazu traktują Kościół wyłącznie jako wspólnotę ludzką i patrzą na jego działalność przez pryzmat polityki czy obyczajowości. W konsekwencji kryterium sensacyjności bierze górę nad pozostałymi, z naszego punktu widzenia ważniejszymi kryteriami. Mamy ciągle wrażenie, że media atakują Kościół, i że z ich punktu widzenia o wiele ciekawsze wydają się wydarzenia naznaczone grzechem czy niesprawiedliwością niż wydarzenia ukazujące obraz Kościoła pracującego, wierzącego, czyniącego wiele dobra. Jest w tym naszym odczuciu wiele prawdy, ale nie jest to ani cała prawda o Kościele, ani cała prawda o mediach.

 

Jak zatem obronić się przed nieprawdziwą informacją o Kościele?

– Powinniśmy uczyć się czytać informacje o otaczającym nas świecie i konfrontować obraz wykreowany przez media z rzeczywistością. Tak naprawdę informacja medialna jest zawsze trochę „sztuczna”, wykreowana. Łatwo jest obrazić się na gazetę, radio czy telewizję. Osobiście wolę traktować media jako narzędzia, które przekazują mi informacje, ale to ode mnie – od mojej umiejętności analizy – zależy ogląd świata.

 

Czy wiernym świeckim i duchownym powinno zależeć na tym, by w mediach ukazywany był prawdziwy obraz Kościoła?

– Oczywiście. Media, zwłaszcza media publiczne, są dobrem nas wszystkich, a więc także chrześcijan, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć, bojkotować, raczej trzeba starać się je współkształtować. Dziś prawie każda diecezja czy zgromadzenie zakonne ma swojego rzecznika prasowego, którego zadaniem jest kontakt z mediami. Jestem zwolennikiem zasady 1:9, której uczono mnie w czasie studiów z komunikacji społecznej – na każdą negatywną informację o Kościele powinniśmy odpowiedzieć dziewięcioma wydarzeniami pozytywnymi. Jeśli kilka z nich zostanie zauważonych przez media, wówczas możemy mieć pewność, że choć trochę wizerunek Kościoła będzie bliższy prawdzie.

 

Rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki