Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

KOLEGIUM WIZYTATORÓW. 7 listopada w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyło się spotkanie Kolegium Wizytatorów Katechetycznych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Spotkaniu przewodniczył bp Wojciech Polak, kierujący Wydziałem Katechetycznym Kurii. Kolegium tworzą kapłani i świeccy, wyznaczeni przez ks. arcybiskupa, którzy upoważnieni są do przeprowadzania wizytacji katechetycznych. Na spotkaniu...

KOLEGIUM WIZYTATORÓW. 7 listopada w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyło się spotkanie Kolegium Wizytatorów Katechetycznych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Spotkaniu przewodniczył bp Wojciech Polak, kierujący Wydziałem Katechetycznym Kurii. Kolegium tworzą kapłani i świeccy, wyznaczeni przez ks. arcybiskupa, którzy upoważnieni są do przeprowadzania wizytacji katechetycznych. Na spotkaniu omawiano aktualne problemy katechetyczne oraz przyjęto harmonogram wizytacji na kolejny rok. Główne zagadnienia, jakie poruszono w dyskusji, odnosiły się do formacji katechetów, zasad korelacji katechezy szkolnej i parafialnej, regulaminu wizytacji katechetycznych, oceniania na lekcji religii i uwzględniania oceny z religii w średniej. Wizytatorzy katechetyczni przeprowadzają wizytacje w parafiach, w których w danym roku odbywa się wizytacja kanoniczna. Oprócz tego prowadzą adwentowe dni skupienia dla katechetów oraz koordynują działania katechetyczne w dekanatach.
CARITAS. Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla ludzi ubogich i bezdomnych, w związku z tym Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej organizuje wielką zbiórkę odzieży. Używaną ciepłą odzież, koce, kołdry itp. można przekazywać codziennie od poniedziałku do piątku w Centrum Pomocy Bliźniemu, w Gnieźnie przy ul. Wrzesińskiej w godzinach od 9-15.

Caritas przyjmuje również odzież letnią, a jej ewentualne nadwyżki przekazuje dla ludności zamieszkałej w Rwandzie w Afryce.
MUZYCZNIE ZE ŚW. CECYLIĄ. Do 25 listopada w Inowrocławiu trwać będą Cecyliańskie Dni Muzyki Sakralnej. Kolejne msze, ubogacone muzycznym udziałem chórów i zespołów wokalnych odbywać się będą w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego (18 listopada, godz. 12; 22 listopada, godz. 19 i 25 listopada, godz. 12). 24 listopada o godz. 16 w kościele pw. Świętego Krzyża odbędzie się Koncert Cecyliański z okazji jubileuszu 5-lecia Zespołu Wokalnego „PRO ARTE”.
RELIKWIE ŚW. MIKOŁAJA. W poprzednim numerze „PK” w relacji o Nocy Świętych pod fotografią zabrakło podpisu i informacji, że do Gniezna przyjechały również relikwie św. Mikołaja. Relikwie te zostały przywiezione z parafii pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu przez grupę parafian wraz z proboszczem ks. Romualdem Drążkowskim.
OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ. Archidiecezja gnieźnieńska jest organizatorem XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbywać się będzie pod hasłem „Człowiek drogą Kościoła”. Celem olimpiady jest poznanie prawdy o człowieku oraz wychowanie go do obrony podstawowych wartości. Etapy szkolne OTK odbędą się w styczniu, a w kwietniu do Gniezna zjadą finaliści z całej Polski. Bliższe informacje na temat olimpiady uzyskać można na stronie internetowej www.otk.pl


FESTIWAL MOZARTOWSKI W GNIEŹNIE. V Festiwal Mozartowski, przebiegający pod hasłem VOX DIVINA IN TERRA rozpocznie się w tym roku równolegle w Gnieźnie i Poznaniu. 23 listopada o godz. 18 w katedrze gnieźnieńskiej bp Bogdan Wojtuś odprawi Mszę św. dla uczczenia pamięci ks. inf. Władysława Zientarskiego. Msza św. połączona będzie z premierowym wykonaniem Requiem Franciszka Ścigalskiego w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Collegium Vocale w Bydgoszczy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Przewodnik Katolicki”.
PAWŁOWO. Z okazji Dnia Papieskiego w dniach 13-14 października w parafii św. Marcina w Pawłowie odbył się parafialny turniej siatkówki o Puchar Przechodni im. Jana Pawła II. Organizatorami turnieju byli: ks. Mariusz Wieczorkiewicz oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W rozgrywkach mógł brać udział każdy parafianin, niezależnie od wieku. Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn. Po zaciętej grze wygrała drużyna z Pawłowa. Wybrano również najlepszą siatkarkę i najlepszego siatkarza turnieju. 16 października młodzież z KSM przedstawiła montaż słowno-muzyczny, dotyczący rozważań Jana Pawła II. Na zakończenie został odmówiony Różaniec w różnych językach, aby ukazać łączność w modlitwie z ludźmi z całego świata.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki