Logo Przewdonik Katolicki

Antykoncepcja

Patryk i Szymon
Fot.

Co to są metody naturalne? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że metody naturalne wcale nie służą po to by nie było dzieci. Media od dłuższego czasu wmawiają nam wszystkim, że metody naturalne są jednym z rodzajów antykoncepcji. Nie! Metody naturalne są narzędziem, które pozwala człowiekowi poznać rozumem płodność i swoją wolą tak zaplanować działania w tej dziedzinie...

Co to są metody naturalne?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że metody naturalne wcale nie służą po to by nie było dzieci. Media od dłuższego czasu wmawiają nam wszystkim, że metody naturalne są jednym z rodzajów antykoncepcji. Nie! Metody naturalne są narzędziem, które pozwala człowiekowi poznać rozumem płodność i swoją wolą tak zaplanować działania w tej dziedzinie aby mógł panować nad skutkami. Małżonkowie wiedzą, kiedy jako para, mają szanse na poczęcie, a kiedy nie i wobec tego podejmują decyzję o współżyciu w zależności od tego czy pragną aktualnie począć dziecko, czy nie.

Jakie są skutki tej metody?

Trzeba podkreślić, że metoda ta służy wychowaniu człowieka. Człowiek podejmując wysiłek poznania rozumem i woli aby się w to wpasować staje się lepszy. Przez współdziałanie oraz wzajemne uszanowanie człowiek jest zdolny do prawdziwszej miłości małżeńskiej. Skutkiem stosowania metod naturalnych jest rozwój więzi i rozwój ludzi. Metody naturalne są po to, aby ludzie wybierali najlepszy czas na poczęcie swoich dzieci oraz planowali tyle dzieci ile to jest najlepsze dla ich małżeństwa.

Przez 30 lat pracy z małżeństwami rozpadającymi nie spotkałem żadnego przypadku aby małżonkowie, którzy oparli swoje współżycie o wiedzę na temat płodności, odchodzili od siebie.

Za to jakie skutki niesie za sobą antykoncepcja?

Antykoncepcja dokładnie przeczy odpowiedzialności. Młodzi mówią: my jesteśmy odpowiedzialni – bierzemy pigułki. To brak odpowiedzialności bowiem ta wymaga użycia rozumu i woli. Antykoncepcja zwalnia z używania rozumu i woli, i w efekcie powoduje degradację człowieka i więzi. Ci, którzy sięgają po antykoncepcje, się „antywychowują”, a ci którzy próbują ogarnąć płodność rozumem – wychowują się.

Właśnie dlatego Kościół zabrania używania środków antykoncepcyjnych! Jeżeli jakieś działanie jest dla człowieka złe - Kościół nie może pozwalać na takie postępowanie. Kościół na pewno nie zezwoli na środki antykoncepcyjne bo to nie służy dobru człowieka.

Jedyne rozwiązanie problemu żywiołu płodności człowieka to ogarnięcie jej rozumem i poddanie pełnej kontroli woli działań seksualnych.


Z dr Jackiem Pulikowskim,

specjalistą w dziedzinach seksualności, małżeństwa, rodziny,

rozmawiali:

Szymon Puchalski

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki