Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

Bp Wojciech Polak i ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej w Gnieźnie wzięli udział w dorocznych dniach partnerskich, odbywających się w diecezji Magdeburg w dniach 31 sierpnia 2 września. Gośćmi w Magdeburgu byli również przedstawiciele diecezji z Polski, Litwy, Niemiec, Czech i Francji. Tegoroczne spotkanie, połączone z pielgrzymką do benedyktyńskiego opactwa...Bp Wojciech Polak i ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej w Gnieźnie wzięli udział w dorocznych dniach partnerskich, odbywających się w diecezji Magdeburg w dniach 31 sierpnia – 2 września. Gośćmi w Magdeburgu byli również przedstawiciele diecezji z Polski, Litwy, Niemiec, Czech i Francji.

Tegoroczne spotkanie, połączone z pielgrzymką do benedyktyńskiego opactwa w Huysburgu, przebiegało pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. W programie znalazła się uroczysta Eucharystia, sprawowana w ogrodzie przed klasztorem w Huysburgu, której przewodniczył bp Gerhard Feige, ordynariusz diecezji magdeburskiej oraz szereg spotkań mających na celu wymianę doświadczeń.

Goście z partnerskich diecezji Paderborn, Hildesheim, Chalon, Kasiadorys, Gniezno, Poznań, Hradec Kralove i Le Mans wzięli również udział w pielgrzymce śladami św. Elżbiety, nawiedzając zamek w Neuenburgu, który był miejscem jej długiego pobytu, oraz przepiękną, protestancką dziś katedrę w Hamburgu.
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zaprasza młodzież na diecezjalne obchody święta patrona polskiej młodzieży, św. Stanisława Kostki. Odbędą się one pod hasłem „Miłość to wierność wyborowi”. Miejscem spotkania młodych będzie Teatr Letni przy ul. Świętokrzyskiej w Inowrocławiu, przy parku Solankowym. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 zawiązaniem wspólnoty. O godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji młodzieży. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Wojciech Polak. Po Mszy św. przewidziany jest również posiłek, a następnie, o godz. 14 koncert zespołu Pinokio Brothers.


W sobotę 1 września o godz. 12 z inicjatywy Dyrekcji Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i zarządu Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w kościele pw. św. Wawrzyńca odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji bibliotekarzy środowiska gnieźnieńskiego. Św. Wawrzyniec, diakon i męczennik jest patronem bibliotekarzy, gdyż zginął w obronie dóbr kultury chrześcijańskiej, w tym również ksiąg. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzono 10 sierpnia.
Seniorzy z naszej archidiecezji wzięli udział w „Lednicy Seniora”, która odbyła się po raz czwarty na lednickich polach w sobotę 1 września. Uczestnicy spotkania powitali relikwie św. Wojciecha i św. Jacka, pierwszego polskiego dominikaninia, od którego śmierci minęło w sierpniu 750 lat. Wzięli również udział w misterium św. Jacka i nabożeństwie „Poślij mnie” oraz modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. i przejście przez Bramę III Tysiąclecia.


Na zakończenie wakacji lektorzy z parafii pw. Michała Archanioła w Gnieźnie wzięli udział w rajdzie rowerowym Szlakiem Piastowskim. Po drodze zatrzymali się w Palędziu Kościelnym, odwiedzili również Mogilno i Strzelno.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki