Logo Przewdonik Katolicki

Zawsze wierna Chrystusowi

Hubert Kubica
Fot.

Karmelici bosi ze Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu w niedzielę 12 sierpnia uczcili 65. rocznicę narodzin dla nieba niezwykłej karmelitanki, współpatronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein. Urodzona w 1891 r., zginęła w obozie Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r. Jej wielkość przejawiała się w pokornym przyjmowaniu tego wszystkiego, co spotkała...

Karmelici bosi ze Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu w niedzielę 12 sierpnia uczcili 65. rocznicę „narodzin dla nieba” niezwykłej karmelitanki, współpatronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein.

Urodzona w 1891 r., zginęła w obozie Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r. Jej wielkość przejawiała się w pokornym przyjmowaniu tego wszystkiego, co spotkała na swojej drodze.

Powołana przez miłość
W organizację obchodów oprócz karmelitów zaangażowało się również Centrum Badań im. Edyty Stein UAM. Złożyło się na nie m.in.: misterium o świętej pt. „Powołana przez miłość” w wykonaniu grupy teatralnej z Kijowa oraz film pt. „Kto szuka prawdy?” w reżyserii Piotra Mielecha z TV Katowice. Całość zakończyła Msza św. z homilią poświęconą świętej, której przewodniczył o. Wojciech Ciak OCD.

Auschwitz – miejsce łaski
Święta żyła w trudnych czasach okupacji hitlerowskiej, o czym wspominał kaznodzieja, podkreślając jej słowa wypowiedziane obozie koncentracyjnym: „Modliłam się i pracowałam, i chcę czynić to nadal”. Podczas gdy inni załamywali się, Edyta czerpała spokój „z Serca Jezusowego” i „z mocy krzyża” – zaznaczył o. Ciak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki