Logo Przewdonik Katolicki

Chrześcijanie tańczą

Barbara Jagieła
Fot.

Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Uniejowie, uczniów, rady pedagogicznej i proboszcza miejscowej parafii św. Floriana ks. prał. Stanisława Janika, 4 czerwca w Uniejowie przebywał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Antoni Długosz, znany dzieciom z telewizyjnego programu Ziarno. Wiarę i radość ze spotkania z dostojnym gościem uczniowie wyrazili słowem i...

Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Uniejowie, uczniów, rady pedagogicznej i proboszcza miejscowej parafii św. Floriana ks. prał. Stanisława Janika, 4 czerwca w Uniejowie przebywał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Antoni Długosz, znany dzieciom z telewizyjnego programu „Ziarno”.

Wiarę i radość ze spotkania z dostojnym gościem uczniowie wyrazili słowem i śpiewem. Ksiądz biskup (ur. 1941 r.) wysłuchał godzinnego koncertu w wykonaniu laureatów Gminnego Festiwalu Piosenki Religijnej „Laudate Dominum”, po czym sam dał krótki popis swoich umiejętności wokalno-tanecznych, śpiewając i tańcząc razem z dziećmi. Emanująca od niego radość, ciepło i dobroć podbiły serca zgromadzonych. Antoni Długosz jest nie tylko „biskupem od dzieci” – to również biskup nas wszystkich. Zwłaszcza ludzi, którzy poszukują wiary i sensu życia, głęboko poranionych, którzy popadli w nałóg narkomanii i alkoholizmu, dotkniętych nieuleczalnymi chorobami, a także młodych, którzy odważnie zadają pytania nt. wiary, sumienia, miejsca w Kościele. Zgodnie z hasłem swojej posługi biskupiej „servire” (służyć), ksiądz biskup stara się zaradzać wszelkim ludzkim biedom. Z zamiłowania jest duszpasterzem dzieci (dr habilitowany katechetyki). Od wielu lat organizuje dla nich rekolekcje w parafiach, w przedszkolach katolickich odprawia Msze św., podczas których wygłasza homilie, ubogacone śpiewem. W 2007 r. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, na wniosek częstochowskich dzieci, przyznała mu Order Uśmiechu.


Ulubionym mottem bp. Długosza są słowa indyjskiego poety Rabindranatha Tagore (1861-1941): „Śniłem, że życie jest radością. Przebudziłem się i stwierdziłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i przekonałem się, że służba jest radością”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Uniejowie za przykładem ks. bp. Długosza współpracują z Katolickim Ruchem Osób Niepełnosprawnych „Betel” w Częstochowie. Od kilku lat uczestniczą w organizowanych w Częstochowie akcjach dobroczynnych na rzecz osób niepełnosprawnych, corocznie zapraszają kolegów i koleżanki z „Betelu” do Uniejowa na koncerty kolęd i pastorałek.

Na zakończenie spotkania z ks. bp. Antonim społeczność szkolna podarowała mu bukiet kwiatów, publikację o św. Bogumile wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa i modlitewnik z tekstami modlitw do św. Bogumiła. Upominki dołączone były do szczerych słów podziękowania gościowi za radosną obecność, dobre słowa, wspólny śpiew, za... „Ziarno”, jak również za książki i płyty, które ks. biskup podarował szkole.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki