Logo Przewdonik Katolicki

Przywracanie piękna

Ewa Skibińska
Fot.

Od kilku lat trwają prace remontowe i konserwatorskie w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele św. Hieronima w Raciążku. Wspólnota stanowiąca tę niewielką parafię ma prawo do radości i dumy z widocznych efektów podjętego przez nią śmiałego wyzwania. Przeprowadzona została kapitalna modernizacja dachu; koniecznością była wymiana jego drewnianej konstrukcji i położenie nowej dachówki....

Od kilku lat trwają prace remontowe i konserwatorskie w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele św. Hieronima w Raciążku. Wspólnota stanowiąca tę niewielką parafię ma prawo do radości i dumy z widocznych efektów podjętego przez nią śmiałego wyzwania.

Przeprowadzona została kapitalna modernizacja dachu; koniecznością była wymiana jego drewnianej konstrukcji i położenie nowej dachówki. Niedawno na dachu kościoła pojawiła się mała wieżyczka: sygnaturka. – Zamierzamy również odnowić dzwonnicę; wiąże się to z kolejnymi kosztami, a nadal spłacamy raty za remont dachu. Ale najważniejsze jest to, że piękniejąca świątynia raduje ducha wiernych – cieszy się proboszcz ks. Marian Kuszyński, który jako duszpasterz i gospodarz parafii jest organizatorem i „dobrym duchem” podejmowanych przedsięwzięć. On też zawsze podkreśla zasługi ludzi, którzy miłując swój kościół, nie żałują wysiłku, talentów i ofiar, by miejsce sprawowania kultu Bożego stawało się coraz wspanialsze.

Niedawno dobiegła końca renowacja ołtarza głównego; mniej więcej w tym samym czasie udostępniono dla zwiedzających (również turystów i pielgrzymów) muzeum parafialne, bogate w zabytkowe eksponaty, historyczne pamiątki. Planowane jest poddanie zabiegom konserwatorskim ołtarzy bocznych i stalli. Przypomnijmy, że już wcześniej wyremontowano ambonę i łuk tęczowy.

W środę 16 maja w Raciążku odbyła się „podwójna” uroczystość z udziałem ks. biskupa diecezjalnego Wiesława Alojzego Meringa, duchowieństwa, zaproszonych gości, władz gminy i parafian. Pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży i poświęcił odnowiony ołtarz, dach kościoła i budynek muzeum. – Jestem pełen uznania dla wysiłków podejmowanych przez waszą niewielką parafię i waszego duszpasterza – stwierdził podczas liturgii.


Procesyjne przejście z kościoła na plebanię (muzeum parafialne mieści się w zaadaptowanym pomieszczeniu nad zakrystią). Pozdrawiającemu parafian ks. bp. Meringowi towarzyszy proboszcz ks. Marian Kuszyński

Wśród uczestników Eucharystii obecni byli konserwatorzy, m.in nich kujawsko-pomorski konserwator zabytków Sambor Gawiński, oraz sponsorzy; w ich gronie prezes firmy BIN Leonard Murawiec i inż. Michał Piotrowski. Przybyli również Barbara i Krzysztof Zykubkowie, specjaliści mikrobiolodzy, którzy okazali nieocenioną pomoc w ratowaniu zbiorów muzealnych. Oboje, pod kierunkiem prof. dr hab. Alicji Strzelczyk z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – również obecnej na Mszy św. – zinwentaryzowali starodruki i zabezpieczyli cenne eksponaty przed dalszym niszczeniem.

Co można zobaczyć w muzeum parafialnym w Raciążku? Wśród wystawionych na pokaz zabytków jest m.in. późnogotycki haftowany ornat z białego adamaszku, którego kolumny wykonano na przełomie XV i XVI w. Dodajmy, że podtrzymywana legenda głosi, że ornat haftowała królowa Jadwiga Andegaweńska, małżonka króla Władysława Jagiełły... Prezentowane są rzeźby świętych i Matki Bożej, sprzęty i naczynia liturgiczne, księgi parafialne z minionych wieków. Oprócz przedmiotów z dziedziny sztuki sakralnej obejrzeć można zbiory archeologiczne i militaria.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki