Logo Przewdonik Katolicki

Powołanie kapłańskie

Patryk i Szymon
Fot.

Co to jest powołanie? - Powołanie to Boży plan na życie człowieka. Pan Bóg nie może go jednak zrealizować bez udziału samego człowieka. Powołanie to coś na wzór scenariusza naszego życia, którego autorem jest Bóg. Można oczywiście nie realizować tego planu, lecz wtedy żyje się na własną rękę. Człowiek wiary powinien najpierw odnaleźć, a potem zrealizować...

Co to jest powołanie?

- Powołanie to Boży plan na życie człowieka. Pan Bóg nie może go jednak zrealizować bez udziału samego człowieka. Powołanie to coś na wzór scenariusza naszego życia, którego autorem jest Bóg. Można oczywiście nie realizować tego planu, lecz wtedy żyje się na własną rękę. Człowiek wiary powinien najpierw odnaleźć, a potem zrealizować swoje powołanie, wierząc, że Pan Bóg ma dla niego najlepszy projekt życia. To co Bóg zaplanował, możemy najpiękniej zrealizować.


Czym charakteryzuje się powołanie kapłańskie?

- Powołanie do kapłaństwa wyróżnia się w porównaniu do innych powołań, co wcale nie oznacza, że stoi na ich szczycie. Nie jest dane w zamian za zasługi człowieka - „w nagrodę”. Powołanie kapłańskie to powołanie do służby Chrystusowi w Kościele poprzez sprawowanie sakramentów i przewodzenie - pasterzowanie - wspólnocie. Są to dwa aspekty wyróżniające kapłaństwo na tle innych powołań.


Jak rozpoznać powołanie do kapłaństwa?

- Wszystko zaczyna się od pewnego niepokoju, który wskazuje młodemu człowiekowi, że jego miejsce jest w Kościele, przy ołtarzu, w konfesjonale…

Lecz to nie jest jeszcze powołanie. Jest to jedna z oznak, taki początek. Dalej zaczyna się droga. Powołanie to historia dialogu między miłością Boga a wolnością człowieka.

Są także zewnętrzne znaki. Sanitas - czyli zdrowie zarówno ciała, jak i psychiki. Sanctitas - czyli świętość życia. Sapientia - czyli mądrość. Aby zostać kapłanem, trzeba spełniać wszystkie te warunki.


A co z osobami, które wybrały drogę życia wbrew powołaniu do kapłaństwa?

- Pan Bóg szanuje naszą wolność. Nie jest więc tak, że ktoś, kto nie podjąłby wezwania Bożego, które wewnętrznie odczuwa, skazany jest na życiowe klęski i nieszczęścia. Trzeba jednak pamiętać, że Bóg ma dla nas najlepszy plan. Jednakże nawet wówczas, gdy go nie podejmujemy, nie zostaje nam zamknięta droga do zbawienia. Miłosierdzie Boże jest bowiem bez miary.
Z Ks. Krzysztofem Różańskim

– prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu,

rozmawiali:

Szymon Puchalski

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki