Logo Przewdonik Katolicki

Chrzest, bierzmowanie i Eucharystia dorosłych

Patryk i Szymon
Fot.

Kim są ludzie, którzy chcą przyjąć sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego? - Do ośrodka przybywają ludzie, jak ja to mówię, z różnego oddalenia. Są to np. osoby, które miały już styczność z Kościołem, poprzez np. katechezę w szkole, ale wolą rodziców było nieprzyjmowanie przez nich sakramentów aż do uzyskania dojrzałości....

Kim są ludzie, którzy chcą przyjąć sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego?

- Do ośrodka przybywają ludzie, jak ja to mówię, „z różnego oddalenia”. Są to np. osoby, które miały już styczność z Kościołem, poprzez np. katechezę w szkole, ale wolą rodziców było nieprzyjmowanie przez nich sakramentów aż do uzyskania dojrzałości.

Niektórzy pochodzą z rodzin ateistycznych, w których nie było żadnych praktyk religijnych. Takie osoby wyznają, że odczuwają w sobie jakąś pustkę, którą pragną czymś zapełnić. Pojawiają się także chrześcijanie innych wyznań. Motywacje są bardzo różne. Najczęściej jest to głębokie pragnienie spotkania z Panem Bogiem.


Jak wygląda okres przygotowania do przyjęcia sakramentów?

- Zasadniczo trwa on od września do czerwca, aczkolwiek katechumeni przyjmują sakramenty w Wigilię Paschalną. W ciągu tego okresu biorą udział w licznych spotkaniach, które ściśle łączą się z udziałem w liturgii. Najpierw uczestniczą w obrzędzie Przyjęcia do Katechumenatu, dalej w obrzędzie Wybrania Imienia i na końcu przyjmują sakramenty wtajemniczenia.

W ramach spotkań uczestniczą w katechezach, podczas których poznają prawdy wiary i zasady życia chrześcijańskiego. Dwa razy w miesiącu uczestniczą z wiernymi we Mszy św., ale tylko do zakończenia Liturgii Słowa, po której wychodzą z kościoła i udają się na osobne spotkanie przygotowawcze.

Po przyjęciu sakramentów, już jako neofici, w ramach cyklu rocznego do końca czerwca spotykają się, aby zgłębiać te praktyki, które są już obecne w ich życiu. W ośrodku jest także grupa osób tylko ochrzczonych, którzy pragną przyjąć pozostałe sakramenty. Ich cykl przygotowawczy jest troszkę inny.


Czy katechumeni przed przyjęciem sakramentów zdają egzamin z prawd wiary?

- Nie. Zasadniczo już samo wstąpienie do katechumenatu i pragnienie stania się chrześcijaninem jest swoistym egzaminem z wiary. Również uroczyste wyznanie wiary przez katechumenów podczas chrztu pokazuje, że świadomie wstępują do Kościoła.Odpowiada: ks. Eugeniusz Antkowiak,

dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego w Poznaniu,
rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski
i Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki