Coraz częściej spotykamy się z prośbami o wsparcie różnych instytucji i osób poprzez przekazanie darowizny na ich rzecz.
Co to jest darowizna?
– Jest to umowa cywilnoprawna, w której osoba darowująca (darczyńca) kosztem swojego majątku zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz osoby, którą obdarowuje. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Jakie organizacje są organizacjami pożytku publicznego?
– Spotykamy się często z darowiznami na rzecz stowarzyszeń, szkół, fundacji, instytucji. Tylko niektóre z nich mają status instytucji pożytku publicznego. Ich wykaz można znaleźć w urzędach, w prasie bądź w Internecie. Na rzecz tych organizacji możemy bezpiecznie i z korzyścią przekazać darowiznę.
Na czym polega darowizna 1 proc. z osiągniętego rocznego dochodu?
– Przepisy podatkowe umożliwiają osobom fizycznym w zeznaniu rocznym na pomniejszenie kwoty należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości odpowiadającej 1 proc. należnego podatku, pod warunkiem że kwotę tę wpłaci podatnik na konto organizacji pożytku publicznego przed ostatecznym terminem składania deklaracji PIT.
Czy poprzez umowę darowizny możemy przekazać swój majątek?
– Umową darowizny mogą być przekazywane różne elementy naszego majątku osobom przez nas wybranym. Najczęściej wchodzi w grę darowizna mieszkania.
W jaki sposób można darować mieszkanie?
– Osoby, które nie chcą zapisywać w testamencie mieszkania albo nie chcą, aby dziedziczyli je ustawowi spadkobiercy, mogą za życia podjąć decyzję o darowaniu go wybranej osobie. Zawsze istnieje możliwość zapisu w umowie informacji o dożywotnim korzystaniu z mieszkania przez darczyńcę. W umowie darowizny mieszkania notariusz, na podstawie dokumentów, opisuje jego skład oraz podaje wartość. Jeżeli mieszkanie posiada księgę wieczystą, sąd na wniosek notariusza wpisuje nowego właściciela. W zależności od wartości mieszkania notariusz pobiera podatek od darowizny oraz koszty notarialne.
Czy można odwołać darowiznę?
– Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny przez darczyńcę.Może to nastąpić, jeżeli darczyńca popadł w niedostatek po dokonaniu darowizny, a także gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności.
Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.