Logo Przewdonik Katolicki

Pokojowa Nagroda Nobla

Magda Laskowska
Fot.

Ponad 12 tys. podpisów z Polski, a także świata zebrano w ramach akcji na rzecz przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci. Poparcie dla Matki Dzieci Holocaustu, jak ją nazwano, jest wynikiem wspólnych wysiłków strony polskiej i izraelskiej. Na listach poparcia...

Ponad 12 tys. podpisów z Polski, a także świata zebrano w ramach akcji na rzecz przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci. Poparcie dla Matki Dzieci Holocaustu, jak ją nazwano, jest wynikiem wspólnych wysiłków strony polskiej i izraelskiej. Na listach poparcia znalazły się nie tylko nazwiska znanych dziennikarzy, polityków, naukowców, wybitnych artystów, duchownych, laureatów Nagrody Nobla, ale również zwykłych ludzi.


Minister Kazimierz M. Ujazdowski wręczył stypendia tegorocznym laureatom IV już edycji programu „Młoda Polska”. Jest to program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendia dofinansowują realizację własnych projektów artystycznych, zakup instrumentów muzycznych, a także studia zagraniczne. O tegoroczne stypendium ubiegało się 332 artystów, spośród których wybrano 72 laureatów. Wśród nich znaleźli się m.in. Agata Szymczewska, laureatka ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Anna Jadowska, reżyserka, w 2005 roku nagrodzona na XXX Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut fabularny „Teraz ja” oraz Wojciech Gilewicz, malarz realizujący projekty fotograficzne prezentowane w uznanych galeriach polskich i zagranicznych.

Od 27 lutego Akademia Medyczna w Poznaniu nosi nazwę Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Szkoła ta należy do wiodących uczelni medycznych w Polsce. Na jej wysoką pozycję miał wpływ nie tylko wysoki poziom kształcenia, ale przede wszystkim ponad osiemdziesięcioletnia tradycja.  

 

Wenezuelska młodzież na zakończenie obrad Zgromadzenia Krajowej Rady Laikatu wydała specjalny apel. Przypomina w nim, że fundamentalną wartością wenezuelskiego społeczeństwa jest rodzina. Wskazuje też, że trzeba jej zapewnić warunki godnego rozwoju oraz zagwarantować rodzicom prawo do decydowania o wychowaniu dzieci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki