Logo Przewdonik Katolicki

Cnoty "niepostępowe"

Małgorzata Bojarska
Fot.

Nie można na próbę żyć, nie można na próbę umrzeć, nie można na próbę kochać. Myśl Jana Pawła II, zawarta w przemówieniu do młodzieży niemieckiej, wygłoszonym w 1979 r., była motywem przewodnim wykładów, warsztatów i prezentacji składających się na konferencję dla parafialnych doradców życia rodzinnego i dekanalnych duszpasterzy rodzin pt. Wychowanie...

„Nie można na próbę żyć, nie można na próbę umrzeć, nie można na próbę kochać”. Myśl Jana Pawła II, zawarta w przemówieniu do młodzieży niemieckiej, wygłoszonym w 1979 r., była motywem przewodnim wykładów, warsztatów i prezentacji składających się na konferencję dla parafialnych doradców życia rodzinnego i dekanalnych duszpasterzy rodzin pt. „Wychowanie do czystości”, która odbyła się 7 października w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.


Wartość małżeństwa i zdrowej rodziny znalazła odzwierciedlenie w homilii, którą podczas Eucharystii wygłosił główny celebrans, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi na rejon koniński.

Teresa Król z Krakowa podkreślała, że czystość jest nierozerwalnie związana z miłością. Ma ona za zadanie wyzwalać miłość z postawy użycia. Miłość bowiem kształtuje się na zasadzie gruntownego i w pełni odpowiedzialnego odniesienia osoby do osoby. Być czystym, to znaczy być jednorodnym, należeć do siebie, rządzić sobą z woli Boga Stwórcy. Poprzez zachowanie czystości wyrażamy szacunek dla wartości moralnych związanych z płciowością i mamy szansę wejść w życie małżeńskie w pełni ładu moralnego. Prelegentka nie ograniczyła się do przekazania treści dotyczących wychowania do czystości, ale również uczyła, jak przekazywać tę trudną wiedzę młodemu człowiekowi.

Gościem konferencji była też Małgorzata Radomska z Poznania, reprezentująca dynamicznie rozwijający się Ruch Czystych Serc (RCS), który obecnie liczy ponad 3 tys. osób. Zapoznała zebranych z programem RCS i argumentowała wybór czystości w okresie narzeczeńskim. Na zakończenie zachęcała zebranych do prenumeraty dwumiesięcznika „Miłujcie się!”, który pełni zadanie formacyjne, szczególnie dla członków RCS, i rekomendowała strony internetowe www.ruchczystychserc.pl oraz www.milujciesie.org.pl.

Ksiądz dr Adam Bajorski ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny informował o rekolekcjach i innych formach ewangelizacyjnych (m.in. dla małżeństw), realizowanych w Centrum Duchowości Świętorodzinnej w Ciechocinku. Więcej informacji na ten temat czytelnicy znajdą na stronie www.swietarodzina.pl. Ksiądz Marek Ziemkiewicz, współprowadzący konferencję diecezjalny duszpasterz rodzin, przedstawił kandydatom Studium Życia Rodzinnego propozycje organizacyjne dotyczące szkolenia.

W imieniu uczestników konferencji dziękuję ks. kan. Józefowi Wronkiewiczowi, proboszczowi par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, za gościnne przyjęcie i okazaną wspaniałomyślność.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki