Logo Przewdonik Katolicki

Skałą jest Chrystus

Żaneta Nawrocka
Fot.

Dla parafii Świętej Trójcy w Dąbiu Kujawskim historyczną datą będzie 16 września 2006 roku. Dzień, w którym podczas Mszy św. biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod wznoszony tu od 1997 r. kościół. Dodajmy, że kamień pochodzi z Kalwarii; z Ziemi Świętej przywiózł go br. Fidelis Ignaczak, franciszkanin, rodak z parafii Dąbie. Eucharystia...

Dla parafii Świętej Trójcy w Dąbiu Kujawskim historyczną datą będzie 16 września 2006 roku. Dzień, w którym podczas Mszy św. biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod wznoszony tu od 1997 r. kościół. Dodajmy, że kamień pochodzi z Kalwarii; z Ziemi Świętej przywiózł go br. Fidelis Ignaczak, franciszkanin, rodak z parafii Dąbie.

Eucharystia sprawowana była w „starym” kościele. Pasterza diecezji powitały delegacje parafian i proboszcz ks. Kazimierz Marchlewski. W gronie duchowieństwa uczestniczącego w celebrze byli kapłani dekanatu brzeskiego z dziekanem ks. prał. Ireneuszem Juszczyńskim na czele, a także ks. prał. Józef Osicki, dziekan dekanatu lubranieckiego.

Głosząc homilię, ks. bp Wiesław Mering odniósł się do słów z Pisma Świętego: „Kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus. W Nim zespolona cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha” (Ef 2, 20-22). Człowiek może czuć się bezpieczny tylko wtedy, gdy opiera się na Chrystusie, który jest skałą, opoką, kamieniem węgielnym, fundamentem zbawienia człowieka. Wszyscy, którzy wierzą w Niego, są kamieniami żywymi, budującymi dom duchowy. Jednak bez Chrystusa nie byłoby Kościoła.

Następnie w procesji udano się do wznoszonej świątyni; jej projektantem jest włocławski architekt Bartłomiej Kołodziej. Na miejscu ksiądz biskup odmówił specjalną modlitwę, po czym został odczytany akt wmurowania kamienia węgielnego. Dokument podpisali: ks. bp Wiesław Mering, duchowni, przedstawiciele wiernych. Kamień został umieszczony w specjalnym miejscu po prawej stronie ołtarza.

Po Komunii św. ksiądz proboszcz dziękował Bogu za tak liczną wspólnotę modlitwy pod przewodnictwem pasterza diecezji. Natomiast ks. bp Mering nie krył słów uznania pod adresem wspólnoty wiernych z Dąbia Kujawskiego i jej proboszcza za to, że podjęli się tak trudnego w dzisiejszych czasach dzieła budowy kościoła. Na koniec udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Jeszcze tego samego dnia ks. biskup wraz z towarzyszącymi mu osobami złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Kąkowej Woli, gdzie został powitany przez dyr. Sławomirę Dybowską, grono pedagogiczne i delegację uczniów. Gości przyjęto zgodnie ze staropolską tradycją. Spotkanie upamiętniają wpisy w kronice szkoły.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki