Logo Przewdonik Katolicki

Nasza Pani

Edyta Widelska -Strzelińska
Fot.

W środę 6 września w Ośrodku Duszpasterskim pw. Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego w Żychlinie przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Podczas uroczystej Eucharystii udzielił on sakramentu bierzmowania 68 uczniom gimnazjum i poświęcił wizerunek Patronki ośrodka Matki Bożej z Guadalupe. Przed udzieleniem młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej,...

W środę 6 września w Ośrodku Duszpasterskim pw. Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego w Żychlinie przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Podczas uroczystej Eucharystii udzielił on sakramentu bierzmowania 68 uczniom gimnazjum i poświęcił wizerunek Patronki ośrodka – Matki Bożej z Guadalupe.

Przed udzieleniem młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, głosząc homilię, ks. bp Mering przeanalizował i rozważał z kandydatami formułę sakramentu bierzmowania. Zdaniem duszpasterza ośrodka ks. Waldemara Szafrańskiego, nauczyciele i katechetka, Lidia Krzyżostaniak, w należyty sposób przygotowali młodzież do przyjęcia sakramentu. Po zakończeniu bierzmowania delegacja uczniów złożyła pasterzowi diecezji stosowne podziękowanie i wręczyła bukiet kwiatów.

W odpowiedzi na prośbę ks. Waldemara Szafrańskiego ks. bp Mering dokonał poświęcenia wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, umieszczonego w prezbiterium kaplicy. Obraz ten ufundował o. George Tomichek, redemptorysta mieszkający w USA, a został on sprowadzony do miejsca przeznaczenia dzięki życzliwemu zaangażowaniu siostry zakonnej rodem z Żychlina, przebywającej w Filadelfii.

Pasterz diecezji, powracając do historii objawień Matki Bożej w Meksyku, zwracał uwagę na żywotność tamtejszego Kościoła. Następnie podziękował wiernym za wspólnotę modlitwy i wyraził zadowolenie z faktu, że tak wielu uczniów przyjęło sakrament bierzmowania. Radością dla ks. biskupa było poświęcenie obrazu Maryi właśnie w Żychlinie – być może w przyszłym sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe... Tutejszy ośrodek duszpasterski (jedyny w diecezji włocławskiej pw. Matki Bożej z Guadalupe) jest bp. Meringowi szczególnie bliski ze względu na Patronkę; Jej wizerunek umieścił w swoim herbie.

Po Komunii św. ks. Waldemar Szafrański podziękował dostojnemu gościowi za obecność i przewodniczenie uroczystości; wyrazy podziękowania otrzymali też wierni, m.in. rodzice bierzmowanych, katechetka, organista i druhowie OSP z Janowic. Na zakończenie ks. bp Mering udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

* * *

We współczesnym świecie, pełnym przemocy i nienawiści, ludziom potrzebne jest orędownictwo Matki Bożej. Przy Niej odnajdujemy spokój i miłość. Modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe, Maryi noszącej pod sercem Dziecię Jezus, wierzymy, że jest Ona Matką Życia Poczętego, Patronką Rodzin, Gwiazdą Nowej Ewangelizacji, Matką Miłosierdzia.

Nuestra Señora – Nasza Pani!

Modlitwa Papieża Jana Pawła II do Matki Bożej z Guadalupe (fragmenty)

Dziewico Niepokalana, Matko Boga prawdziwego i Matko Kościoła!
Ty, która z tego miejsca objawiasz Twą łaskawość i współczucie
dla wszystkich, co uciekają się pod Twą opiekę,
wysłuchaj modlitwy, wznoszonej do Ciebie z synowską ufnością
i przedstaw ją Twemu Synowi, Jezusowi, naszemu jedynemu Odkupicielowi.
Matko Miłosierdzia, Nauczycielko ukrytej i cichej ofiary,
Tobie, wychodzącej nam naprzeciw, my, grzesznicy,
oddajemy w tym dniu całą naszą istotę i całą naszą miłość.
Oddajemy Ci także nasze życie, nasze prace,
nasze radości, naszą słabość i nasze cierpienia.
(...)
Dziewico z Guadalupe, Matko Ameryk, prosimy Cię za wszystkimi biskupami,
by wiedli wiernych ścieżkami żarliwego życia chrześcijańskiego,
ścieżkami miłości i pokornej służby Bogu i duszom.
Daj naszym rodzinom tę łaskę,
by kochały i szanowały poczynające się życie,
z tą samą miłością, z jaką Ty w łonie Twoim poczęłaś życie Syna Bożego.
Święta Dziewico, Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
chroń nasze rodziny, by zawsze trwały w zgodzie
i błogosław wychowaniu naszych dzieci.
(...)
Amen.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki