Od 1531 r., tj. od czasu objawień Matki Bożej na wzgórzu Tepeyacw Meksyku, mieszkańcy tego kraju na różne sposoby wyrażają swoją miłość do Maryi. Z czasem kult Matki Bożej z Guadalupe zaczął się szerzyć na cały świat. Cudowny wizerunek Maryi umieścił w swym herbie biskupim ordynariusz włocławski Wiesław Alojzy Mering. On też przewodniczył 12 grudnia 2005 r. uroczystości odpustowej w ośrodku duszpasterskim w Żychlinie, której patronami są Matka Boża z Guadalupe i św. Jan Diego.
W dniu odpustu, o godz. 11.30, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem nabożeństwo ku czci Matki Bożej z Guadalupe odprawił duszpasterz i administrator ośrodka ks. Waldemar Szafrański.
Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Mering, serdecznie powitany przez przedstawicieli licznie zebranych wiernych dorosłych oraz dzieci. We Mszy św. uczestniczyli proboszczowie dekanatu konińskiego pierwszego, dziekan ks. Zdzisław Ossowski oraz księża: Lucjan Wiatrowski, Andrzej Walczak, Ireneusz Mrowicki, Mieczysław Piotrowski, Benedykt Gębicki, Arkadiusz Koziński i Krzysztof Hyblewski.
W homilii biskup ordynariusz nawiązał do objawień maryjnych w Guadalupe, wyjaśniał przesłanie płynące z tego miejsca i ukazał wiernym, jak wiele łask spłynęło na ludzi za pośrednictwem Maryi. Na zakończenie Mszy św. reprezentujący wiernych Janusz Ośmielak wyraził dostojnemu gościowi wdzięczność za wspólnotę modlitwy, a po nim podziękowanie za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszone słowo Boże przekazał pasterzowi diecezji ks. Waldemar Szafrański. Duszpasterz podziękował również wiernym za oprawę liturgii. Szczególne podziękowanie otrzymali: miejscowa katechetka, dzieci i młodzież szkolna, poczty sztandarowe i organista Tomasz Koziarski. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, w słowie do wiernych bp Mering wspomniał niedawno zakończoną pielgrzymkę "ad limina apostolorum", mówiąc m.in.: - Powierzyłem całą diecezję włocławską Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, który odpowiedział: "Pomódlcie się za mnie czasami...". Zapewniłem o modlitwie diecezji włocławskiej za Ojca Świętego na każdej Mszy św. i w modlitwach indywidualnych.
Obchody pierwszej uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Żychlinie przeszły już do historii. Nadal jednak trwa i trwać będzie opieka przemożnej Patronki nad wspólnotą, nad ludźmi, którzy wierząc w Jej pośrednictwo u Boga, powierzają Maryi samych siebie, swe zmartwienia, troski i radości dnia codziennego.