Logo Przewdonik Katolicki

Dźwięczący jubileusz

Anna Płotek
Fot.

W niedzielę 10 września parafia pw. św. Michała Archanioła w Kaliszu przeżywała 100-lecie konsekracji świątyni. Od początku jej istnienia wiernym towarzyszy Orkiestra Dęta przy Straży Pożarnej w Dobrzecu, która również przeżywała swój jubileusz. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła Msza św., gdyż na pierwszym miejscu musi popłynąć modlitwa, jak powiedział...

W niedzielę 10 września parafia pw. św. Michała Archanioła w Kaliszu przeżywała 100-lecie konsekracji świątyni. Od początku jej istnienia wiernym towarzyszy Orkiestra Dęta przy Straży Pożarnej w Dobrzecu, która również przeżywała swój jubileusz.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła Msza św., gdyż „na pierwszym miejscu musi popłynąć modlitwa”, jak powiedział ks. Andrzej Chołys, od przeszło 10 lat duszpasterzujący w parafii, a „kościół jest domem modlitwy i ofiary, gdzie wspólnota zbiera się w najważniejszych momentach swojego życia, bowiem to miejsce jest znakiem realnej obecności Boga – Stwórcy wszystkiego”.

Bezpośrednio po Eucharystii ks. proboszcz wręczył dowody uznania, w formie dyplomów, wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do rozkwitu parafii i zawsze wiernie i ochoczo angażują się w prace na rzecz wspólnoty. Pamiętano również o zmarłych parafianach i dobrodziejach, składając im w hołdzie kwiaty oraz zapalając znicze.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1881 r. W ciągu kolejnych lat trwały prace przy malowaniu i wbudowywaniu ołtarzy, a zwieńczeniem dzieła była konsekracja świątyni 29 września 1906 roku, której dokonał bp Antoni Zdzitowiecki.

Obecnie parafia pw. św. Michała Archanioła liczy ok. 1300 wiernych. Przy kościele funkcjonują, ciągle modernizowane, dom parafialny oraz budynek gospodarczy z toaletami i dwoma garażami, stanowiące zaplecze gospodarcze, a także doskonałe miejsce spotkań dla parafian. Stuletnia świątynia także wymaga nieustannych remontów. Gromadzeniem funduszy na ten cel zajmuje się 13-osobowa Rada Parafialna, w pracach której czynny udział bierze również senior Władysław Grzegorczyk.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki