Logo Przewdonik Katolicki

W drodze na Jasną Górę

Błażej Tobolski
Fot.

Z całej Polski podążają na Jasną Górę pielgrzymki piesze. W ostatni weekend wychodziły przede wszystkim grupy warszawskie. Mają one do pokonania ok. 300km, co zajmie im mniej więcej dziewięć dni. Do jasnogórskiego sanktuarium pątnicy zdążą dotrzeć na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia. 5 sierpnia z Warszawy do Częstochowy wyruszyło ok....

Z całej Polski podążają na Jasną Górę pielgrzymki piesze. W ostatni weekend wychodziły przede wszystkim grupy warszawskie. Mają one do pokonania ok. 300 km, co zajmie im mniej więcej dziewięć dni. Do jasnogórskiego sanktuarium pątnicy zdążą dotrzeć na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia.

5 sierpnia z Warszawy do Częstochowy wyruszyło ok. tysiąca osób, w tym 200 niepełnosprawnych, w 15. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych. Tego samego dnia ok. 5 tys. pielgrzymów wyszło sprzed kościoła św. Anny w 26. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Bądźcie miłosierni”. Mszą św. sprawowaną przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha rozpoczęła się 6 sierpnia 295. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W strugach deszczu ze stolicy wyruszyło ok. 5 tys. osób, którym w tym roku towarzyszy hasło „Wstańcie – chodźmy”. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia.

O. Dariusz Cichor, paulin, przewodnik pielgrzymki, podkreślił na początku Mszy św., że od 25 lat Prymas Polski posługuje Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. – Dziękujemy za twoje, ojcze, otwarte serce, za dyspozycyjność w posługiwaniu pielgrzymom, dziękujemy ci ojcze za twoją miłość do Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę – mówił. W homilii kard. Józef Glemp, nawiązując do uroczystości Przemienienia Pańskiego, podkreślił, że modlitwa, na wzór tej, jakiej na górze Tabor oddał się Chrystus, powinna być „zetknięciem się ze świętością”. Zdaniem Prymasa Polski także i my potrzebujemy takiego dotknięcia rzeczywistości nadprzyrodzonej, wyciszenia się. Do takich szczególnych momentów wyciszenia należy pielgrzymka.

W minioną niedzielę do Częstochowy wyruszyła też licząca ok. 8 tys. osób XXVI Piesza Pielgrzymka Krakowska (na zdjęciu), żegnana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki