Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”

Natalia Budzyńska
Fot.

Można odejść na zawsze, by stale być blisko. Czesław Czapliński ks. Janie Twardowskim Warszawa, ogrodzenie Łazienek Królewskich 31.07-15.09. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego, w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, powieszono kilkadziesiąt wizerunków zmarłego w styczniu 2006 roku ukochanego poety wielu Polaków. Autor fotografii, Czesław Czapliński, znany...

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”.
Czesław Czapliński ks. Janie Twardowskim
Warszawa, ogrodzenie Łazienek Królewskich 31.07-15.09.

Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego, w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, powieszono kilkadziesiąt wizerunków zmarłego w styczniu 2006 roku ukochanego poety wielu Polaków. Autor fotografii, Czesław Czapliński, znany i ceniony fotograf i dziennikarz, który od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku, jest autorem kilku książek i wystaw poświęconych księdzu poecie, swojemu bliskiemu znajomemu, m.in.: „Wszechświat ks. Jana Twardowskiego” i „Zdjęcia prawdziwe, bo już niepotrzebne”. Czesław Czapliński miał już ponad sto indywidualnych wystaw fotograficznych, między innymi w galerii „Zachęta”, w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wystawiał też wielokrotnie w Nowym Jorku, Chicago, Londynie, Nicei i Moskwie.

„Księdza Jana Twardowskiego poznałem w Nowym Jorku w 1985 roku – wspomina fotograf. – Od tego czasu odwiedzałem go w jego domu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, nieopodal klasztoru ss. Wizytek, do którego, jako pierwszemu w jego 350-letniej historii, udało mi się wejść z aparatem w ręku. Moje fotografie pokazane na obecnej wystawie przedstawiają Księdza w jego naturalnym, prywatnym otoczeniu – tam, gdzie powstała większość jego tak prostych, a zarazem tak wymownych i niezwykłych wierszy”.

Po zakończeniu wystawy planowane jest wydanie albumu, na który złożą się m.in. wrzucane do specjalnie umieszczonej skrzynki przemyślenia zwiedzających na temat osoby i twórczości ks. Twardowskiego. Mają to być swego rodzaju „listy do księdza Jana”. Ekspozycji towarzyszyć będą występy aktorów scen warszawskich, którzy będą recytować wiersze zmarłego księdza poety.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki