Chronią przed słońcem, wzrokiem wścibskich sąsiadów, a przede wszystkim przed wizytą nieproszonych gości. Odpowiednio dobrane zdobią nasze wnętrza.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań rolety znajdują coraz więcej zwolenników. Szacuje się, że obecnie w Europie sprzedaje się ponad 20 milionów rolet rocznie.
Chronią i ocieplają
Na rynku mamy dwa rodzaje rolet – plastikowe i aluminiowe. Plastikowe są tańsze i stosujemy je w oknach o mniejszej szerokości, zaś aluminiowe są sztywniejsze i lepiej przenoszą obciążenia parcia wiatru. Również lepiej ocieplają, bo są wypełnione pianką i metalowy pancerz stanowi lepsze niż plastikowe zabezpieczenie antywłamaniowe.
Rolety zewnętrzne można montować zarówno w domach kilkuletnich, jak i nowo wznoszonych. W tych pierwszych metalową skrzynkę, w której zwija się pancerz, przykręcamy do ściany zewnętrznej ponad oknem. W nowych budynkach możemy skrzynkę schować w ścianie nad oknem. Wtedy projektant budynku musi w projekcie uwzględnić wyższy otwór na okno.
Rolety zewnętrzne dla kilkuletnich budynków są wykonane ze specjalnie wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium i wypełnione pianką poliuretanową. Pozwalają zaoszczędzić straty ciepła nawet do 40 proc.; powodują obniżenie poziomu hałasu i zabezpieczają przed włamaniem.
Nie do uniesienia
Wśród blokad zabezpieczających rolety przed podniesieniem z zewnątrz dużą popularnością cieszą się rygle ręczne – metalowe zasuwki montowane w listwie końcowej. Są też rygle automatyczne, które blokują pancerz zaraz po jego całkowitym opuszczeniu i odblokowują przy otwarciu za pomocą taśmy lub sznurka. Innym rozwiązaniem są wieszaki blokujące – specjalne przegubowe wieszaki wykonane z tworzywa, mocujące pancerz rolety do wałka. Te ostatnie stosuje się tylko do rolet z napędem elektrycznym.
Dla wymagających ciekawą ofertę stanowią z pewnością różnego rodzaju sterowniki pozwalające na opuszczenie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy. Najlepsze sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie i opady. Dzięki temu mogą opuszczać rolety w części domu narażonej na silne wiatry, deszcz czy nadmierne słońce.