Logo Przewdonik Katolicki

Warto pisać

PK
Fot.

Jeszcze w ubiegłym 2005 roku w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w parafii św. Mateusza w Opalenicy odbyło się spotkanie redaktorów prasy parafialnej z archidiecezji poznańskiej. Prowadziła je Barbara Niedzielska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Poznańskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej, zarejestrowanego oficjalnie w 1996 r. Warto przypomnieć, że gazety parafialne...

Jeszcze w ubiegłym 2005 roku w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w parafii św. Mateusza w Opalenicy odbyło się spotkanie redaktorów prasy parafialnej z archidiecezji poznańskiej. Prowadziła je Barbara Niedzielska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Poznańskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej, zarejestrowanego oficjalnie w 1996 r.
Warto przypomnieć, że gazety parafialne ukazywały się w Warszawie już od lat 70. XIX w., a w Poznaniu jednym z pierwszych był „Tygodnik kościelny dla parafii Bożego Ciała” ukazujący się od 1912 r. Liczba wydawanych gazet parafialnych wzrosła znacznie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Podobna sytuacja miała miejsce po przełomie, jaki nastąpił w latach 80. i 90. Wtedy liczba tytułów wahała się od 40 do 80. Obecnie wynosi ona ponad 1000, a Stowarzyszenie Archidiecezji Poznańskiej należy do najliczniejszych oddziałów w kraju.
Zarówno nasza gazeta parafialna, jak i inne podobne pisma są dobrym sposobem na integrację lokalnego środowiska, szerzenie kultury i przekazywanie chrześcijańskich wartości. Są to też główne cele Stowarzyszenia. Niewątpliwie warto więc wspierać takie inicjatywy.

Małgorzata Batura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki