Logo Przewdonik Katolicki

Centrum Judaizmu i Tolerancji

PK
Fot.

W dyskusji o przyszłości okaleczonej i sprofanowanej synagogi, w której nadal funkcjonuje pływalnia, europoseł PiS Marcin Libicki zaproponował jej wykupienie i wyburzenie. Wyburzenie synagogi to zatarcie ostatnich materialnych śladów obecności Żydów w Poznaniu. Po wojnie planowano wyburzenie górującej na osi widokowej z ul. Dąbrowskiego pruskiej, a więc neogotyckiej wieży ewangelickiego...

W dyskusji o przyszłości okaleczonej i sprofanowanej synagogi, w której nadal funkcjonuje pływalnia, europoseł PiS Marcin Libicki zaproponował jej wykupienie i wyburzenie. Wyburzenie synagogi to zatarcie ostatnich materialnych śladów obecności Żydów w Poznaniu. Po wojnie planowano wyburzenie górującej na osi widokowej z ul. Dąbrowskiego pruskiej, a więc neogotyckiej wieży ewangelickiego kościoła św. Pawła z 1869 r., obecnie kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Propozycja Marcina Libickiego, by miejsce po wykupieniu i wyburzeniu synagogi stosownie zagospodarować np. przez odbudowę fragmentu murów miejskich, jest też zbyt kosztowna i nierealna.

Zachowana po renowacji w obecnym kształcie synagoga może być miejscem modlitwy, Centrum Judaizmu i Tolerancji – siedzibą gminy żydowskiej oraz muzeum historii poznańskich Żydów, Holocaustu i pojednania. W przyszłości, zgodnie z wolą gminy żydowskiej i możliwościami finansowymi, będzie można rozważyć odbudowę synagogi w jej pierwotnym kształcie z 1907 r., co jest jednak mało realne.

Podczas kolejnych Dni Judaizmu Kościoła katolickiego w Polsce, dniach szczególnie pogłębionej refleksji nad duchowymi więzami łączącymi chrześcijan i Żydów, można by część zebranych ofiar przeznaczyć na renowację synagogi. Nadanie imienia Jana Pawła II Centrum Judaizmu i Tolerancji podkreśli i upamiętni jego zasługi w dialogu i zbliżeniu chrześcijańsko-żydowskim. Centrum Judaizmu i Tolerancji może stać się miejscem spotkań przedstawicieli różnych religii w duchu wzajemnego szacunku, tolerancji i dialogu oraz przynieść chlubę naszemu miastu.

Zdzisław Stephan
Napisz do nas:

„Przewodnik Katolicki” ul. Chartowo 5, 61-245 Poznań lub list@przk.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki