Logo Przewdonik Katolicki

Przed majową wizytą Ojca Świętego

Krzysztof Ołdakowski SJ
Fot.

Znamy już program papieskiej pielgrzymki do Polski. Został ogłoszony w środę 26 kwietnia przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa: Trwajcie mocni w wierze. To zdanie w skrótowej formie opisuje program i ducha wizyty. Może stać się ona opatrznościowym czasem zatrzymania się i refleksji nad naszą wiarą dzisiaj. Papież przybędzie...

Znamy już program papieskiej pielgrzymki do Polski. Został ogłoszony w środę 26 kwietnia przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Trwajcie mocni w wierze”. To zdanie w skrótowej formie opisuje program i „ducha” wizyty. Może stać się ona opatrznościowym czasem zatrzymania się i refleksji nad naszą wiarą dzisiaj. Papież przybędzie do nas jako Namiestnik Chrystusa na ziemi, jako widzialna Głowa Kościoła oraz jako następca Apostoła Piotra. On jest konkretnym, żywym punktem odniesienia dla wiary całego Kościoła powszechnego w jego pielgrzymowaniu do Domu Ojca. Wielkim wyzwaniem będzie właśnie takie odczytanie obecności Papieża, czyli zobaczenie w nim kogoś więcej niż niemieckiego następcy naszego rodaka Jana Pawła II.

Warto przyjrzeć się także topografii pielgrzymki Benedykta XVI. Wizyta papieska rozpocznie się Warszawie. W tym mieście zapadają najważniejsze decyzje dla przyszłości ojczyzny. Tutaj styka się ona z Europą i światem. Obecność Ojca Świętego będzie znakiem uznania dla duchowych i gospodarczych osiągnięć Polski oraz poprzez modlitwę włączeniem ich w paschalną tajemnicę Jezusa Chrystusa, który związał się przed wiekami z synami i córkami tej ziemi. Na trasie papieskiej pielgrzymki nie mogło zabraknąć Częstochowy. Tutaj, jak mawiał Sługa Boży Jan Paweł II, „czuć, jak bije serce narodu w sercu Jego Matki”. W sanktuarium jasnogórskim Benedykt XVI spotka się z tymi, którzy są dzisiaj szczególnie odpowiedzialni za duchowe oblicze Polski: seminarzystami, zakonnikami, zakonnicami oraz przedstawicielami ruchów katolickich. Już samo zestawienie tak różnych grup wskazuje na potrzebę solidarnej współpracy wszystkich aktywnych chrześcijan w niesieniu Ewangelii współczesnemu światu. Następnie Papież przybędzie do miasta szczególnie związanego z Karolem Wojtyłą. Kraków to polskie korzenie, tradycja narodowa, dziedzictwo kulturalne. Wizyta w tym mieście będzie szczególnym gestem wdzięczności Polsce za osobę Jana Pawła II. Ukazana zostanie droga ciągłości kolejnych następców św. Piotra, którzy pokładają nadzieję w wierze Polaków i w ich duchowym doświadczeniu. Jego szczególnym owocem stało się orędzie o Bożym Miłosierdziu, które z Krakowa rozprzestrzeniło się na cały świat. Szczególnie oczekiwanym punktem pielgrzymki jest papieska wizyta na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Należy oczekiwać, że w tym miejscu zagłady milionów ludzi zabrzmi przejmujące słowo modlitwy przebaczenia i pojednania skierowane do całego świata.

Układ różnych celebracji oraz spotkań pokazuje, że Ojciec Święty przyjeżdża odwiedzić całą Polskę i wszystkich Polaków. Obyśmy chcieli i potrafili przeżyć z otwartym sercem te chwile łaski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki