Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

PK, Bernadeta Kruszyk, PK
Fot.

Do 31 marca w ,,Galerii Gniezno przy ul. Pałuckiej 2 można oglądać wystawę obrazów Ryszarda Manuszaka niepełnosprawnego artysty malującego ustami. Ryszard Manuszak urodził się w 1949 roku w Gnieźnie. Mając 33 lata uległ wypadkowi, którego konsekwencją jest porażenie rąk i nóg. W 1998 roku zaczął rysować i malować ustami. Od 2000 roku jest stypendystą Światowego...

» Do 31 marca w ,,Galerii Gniezno” przy ul. Pałuckiej 2 można oglądać wystawę obrazów Ryszarda Manuszaka – niepełnosprawnego artysty malującego ustami. Ryszard Manuszak urodził się w 1949 roku w Gnieźnie. Mając 33 lata uległ wypadkowi, którego konsekwencją jest porażenie rąk i nóg. W 1998 roku zaczął rysować i malować ustami. Od 2000 roku jest stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym jedną międzynarodową w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego obrazy prezentowane były również na ekspozycjach poza granicami naszego kraju. Na zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wystawie w Gnieźnie zobaczyć można kilkanaście z nich.

» Oddział PTTK w Gnieźnie zaprasza na I Ogólnopolski Rajd Turystyczny ,,Śladami historii”, organizowany w dniach 7-9 kwietnia dla uczczenia 1000. rocznicy śmierci św. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. W rajdzie mogą brać udział drużyny liczące od 5 do 10 osób oraz turyści indywidualni (uczestnicy niepełnoletni pod opieką osoby dorosłej). Bliższe informacje oraz zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia pod adresem: Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej ul. Jana Łaskiego 10, 62-200 Gniezno, tel/fax 0-61-426-36-60.

» Z dniem 31 marca br. abp Henryk Muszyński zwolnił ks. kanonika Stanisława Zywerta, proboszcza parafii pw. św. Marcina w Palędziu Kościelnym, z obowiązków dziekana dekanatu Mogilno.

» Z dniem 1 kwietnia br. abp Henryk Muszyński mianował ks. dr. Andrzeja Panasiuka, proboszcza parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie, dziekanem dekanatu Mogilno na okres pięciu lat.

» Gnieźnieński Klub Katolików i Prymasowski Instytut Teologiczny w Gnieźnie zapraszają w dniach 9-12 kwietnia br. na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w kościele garnizonowym, a których myślą przewodnią są słowa: „Uwierzyliśmy miłości Boga”. Rekolekcje poprowadzi ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nauki rekolekcyjne głoszone będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy o godz. 18. Natomiast w ostatnim dniu rekolekcji (Wielka Środa) o godz. 19 odbędzie się Droga krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta.

» Dnia 9 kwietnia br. (Niedziela Palmowa) w kościele farnym w Gnieźnie odbędzie się koncert wielkopostny zatytułowany: „Muzyka Pasyjna”. Koncert rozpocznie się o godz.17, a wykonawcami będą Katarzyna Kurpiewska – sopran, Katarzyna Relewicz – sopran oraz gnieźnieński kwartet „Al. Fine” w składzie: Agnieszka Ciesielska – flet, Katarzyna Ciesielska – skrzypce, Jakub Sadło – skrzypce i Joanna Nawrocka – organy. W czasie koncertu wystąpi również Schola im św. Ojca Pio z parafii farnej w Gnieźnie. W programie koncertu usłyszymy między innymi „Stabat Mater” G. Pergolesiego oraz utwory J.F. Haendla, J.S. Bacha, G. Faure oraz W. A. Mozarta. Wstęp na koncert jest wolny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki