Logo Przewdonik Katolicki

Otworzyć serce na dar miłości

Aneta Gabryelczyk
Fot.

W Środę Popielcową 1 marca do Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku przybył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji przewodniczył nabożeństwu Drogi krzyżowej, a wcześniej pobłogosławił umieszczone w szkolnej kaplicy stacje. Uroczystość była niezwykłym spotkaniem z Synem Bożym Człowiekiem w Jego drodze na Kalwarię. Rozważaniom...

W Środę Popielcową 1 marca do Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku przybył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji przewodniczył nabożeństwu Drogi krzyżowej, a wcześniej pobłogosławił umieszczone w szkolnej kaplicy stacje.

Uroczystość była niezwykłym spotkaniem z Synem Bożym – Człowiekiem w Jego drodze na Kalwarię. Rozważaniom tajemnic kolejnych stacji towarzyszyła wizualizacja. Uczniowie kolejno podchodzili do ołtarza, nad którym unosił się dym kadzidła: symbol modlitwy zanoszonej do Boga. Tu zapalali świece, które wraz z przygotowanymi symbolicznymi przedmiotami składali przed poszczególnymi stacjami Drogi krzyżowej. Owe przedmioty to dzbanek z wodą – nawiązujący do postaci Piłata, kawałek drewna – symbolizujący drzewo krzyża, a także rózgi, mokra chusta, ziemia, kamienie, gwoździe, bandaże i włócznia.

Oprawa liturgiczna i pełna skupienia postawa młodzieży pozwoliły głęboko wejść w tajemnicę zbawienia, odkryć i po raz kolejny pojąć, że istotą postawy Jezusa była Miłość. Wszystko, co się wydarzyło – począwszy od Ogrójca, na Zmartwychwstaniu kończąc – świadczy o bezgranicznej miłości Boga do człowieka. Radosny aspekt przeżywania Drogi krzyżowej podkreślił dyrektor szkoły ks. dr Jacek Kędzierski, składając biskupowi ordynariuszowi podziękowanie za jego obecność w życiu wspólnoty Szkoły Długosza.

Pasterz diecezji przypomniał zgromadzonym, że Droga krzyżowa należy do najstarszych nabożeństw, odprawiana była już w IV wieku. Możliwość współprzeżywania tajemnicy odkupienia stanowi fundament najprawdziwszej radości dla człowieka wiary. Chrześcijanin uświadamia sobie bowiem, że jest kimś wyjątkowym, skoro Bóg-Człowiek zdecydował się oddać za niego życie.

Ksiądz biskup podzielił się z zebranymi bardzo osobistą refleksją z ubiegłorocznej pielgrzymki do Ziemi Świętej, wspominając obchody uroczystości Środy Popielcowej, które odbywały się w scenerii Ogrójca.

Wiele życzliwych słów pod swoim adresem usłyszeli na zakończenie uroczystości uczniowie, nauczyciele, katecheci, księża – a wśród nich ksiądz dyrektor. Biskup Wiesław Mering wyraził zadowolenie ze starannie i pięknie przygotowanej liturgii, po czym wyraził przekonanie, że Zespół Szkół Katolickich jest miejscem, w którym kształci się przyszła elita intelektualna kraju. Pragnieniem pasterza diecezji jest też, by duchowość uczniów Szkoły Długosza wzrastała tak, aby mogli oni być animatorami życia religijnego swoich wspólnot parafialnych.

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki