Logo Przewdonik Katolicki

Pragnienie jedności

Hubert Kubica
Fot.

Pod hasłem "Chrystus jedynym fundamentem Kościoła" przebiegał w dniach 18-25 stycznia tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dla duchownych z sześciu katolickich Kościołów symbolem jedności był krzyż, który wspólnie postawili na ołtarzu. Na poszczególnych etapach pielgrzymowania ku jedności wierni oraz duchowni Kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego,...

Pod hasłem "Chrystus jedynym fundamentem Kościoła" przebiegał w dniach 18-25 stycznia tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dla duchownych z sześciu katolickich Kościołów symbolem jedności był krzyż, który wspólnie postawili na ołtarzu.Na poszczególnych etapach pielgrzymowania ku jedności wierni oraz duchowni Kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, zielonoświątkowego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego oraz prawosławnego spotykali się na wspólnej modlitwie w świątyniach tychże wyznań. Razem stawali przy ołtarzu, słuchając słowa Bożego, śpiewając nieszpory, a także głosząc nauki. Wówczas to mogliśmy się przekonać, jak bardzo podobne są pragnienia wszystkich chrześcijan bez względu na swoją przynależność wyznaniową. Łączy ich Chrystus, który jest fundamentem i spoiwem.
Zdaniem ks. dr. Tomasza Siudy, referenta ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej, wspólna modlitwa przy ołtarzu jest czytelnym znakiem pragnienia jedności.
Pierwsze spotkanie ekumeniczne odbyło się w 1962 roku w Warszawie, a jego inicjatorem był Prymas Wyszyński. Tematy corocznych spotkań są przygotowywane przez Polską Radę Ekumeniczną i Radę Episkopatu ds. Ekumenizmu, jednak tegoroczne rozważania przygotowali chrześcijanie ze Słowacji.
Zwieńczeniem Tygodnia Modlitw było Ekumeniczne Spotkanie Młodych w kościele św. Stanisława Kostki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki