Logo Przewdonik Katolicki

Bóg kocha, rozumie, wybacza

Włodzimierz Dudka
Fot.

W liturgiczne wspomnienie św. Faustyny, w parafii Świnice Warckie odbył się II Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się w Głogowcu, miejscu urodzenia Apostołki Bożego Miłosierdzia. O godzinie dziewiątej sprzed domu rodzinnego św. Faustyny wyruszyła pielgrzymka z jej relikwiami do kościoła parafialnego. W drodze odmawiano Różaniec...

W liturgiczne wspomnienie św. Faustyny, w parafii Świnice Warckie odbył się II Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się w Głogowcu, miejscu urodzenia Apostołki Bożego Miłosierdzia.O godzinie dziewiątej sprzed domu rodzinnego św. Faustyny wyruszyła pielgrzymka z jej relikwiami do kościoła parafialnego. W drodze odmawiano Różaniec i śpiewano pieśni. O godz. 10 kustosz Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich ks. Mirosław Miłek wygłosił konferencję "Eucharystia w życiu św. Faustyny". Pół godziny później uczniowie szkoły podstawowej wystąpili w programie "Droga Helenki do świętości", który przygotowali pod kierunkiem Jadwigi Kubiak, s. Romany i niżej podpisanego. Program "Dziś Pan Jezus mnie zabierze" wykonały siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, posługujące w tutejszym sanktuarium.
O godz. 12 Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering w koncelebrze z blisko 80 kapłanami. Kilku księży pełniło posługę w konfesjonałach. We Mszy św. uczestniczyło około 2500 pielgrzymów, przybyłych z 74 parafii diecezji włocławskiej. Wszystkich powitał ks. Mirosław Miłek, który następnie dziękował Bogu za łaski otrzymane przez ludzi w kończącym się Roku Eucharystii. Przywołał też słowa Papieża Jana Pawła II: "Czyż nie można by Roku Eucharystii uczynić okresem, w którym wspólnoty diecezjalne i parafialne [...] postarają się zaradzić czynną, braterską pomocą którejś z tak licznych form ubóstwa w naszym świecie? Nie możemy się łudzić: tylko po wzajemnej miłości i trosce o potrzebujących zostaniemy rozpoznani jako prawdziwi uczniowie Chrystusa. To właśnie jest kryterium, wedle którego będzie mierzona autentyczność naszych celebracji eucharystycznych".
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. prał. Tadeusz Lewandowski. Kaznodzieja przedstawił obraz Boga jako Ojca pełnego miłosierdzia, widzącego każdą ludzką nędzę i każde cierpienie. Bóg rozumie, co przeżywa zagubiony człowiek, razem z nim dzieli jego los, współczuje, a to współczucie rodzi czyn. Oblicze Boga człowiek dostrzega w osobie Jezusa, który stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Ksiądz Lewandowski podkreślił, że w modlitwie różańcowej widoczny jest udział człowieka w historii zbawienia: w osobie Maryi, w Jej współdziałaniu z Bogiem, w wierności i zjednoczeniu z Synem od poczęcia po krzyż i chwałę. Homilię zakończyły słowa: - Doznawszy Bożej miłości, Bożego miłosierdzia i przebaczenia, mamy stać się znakiem Boga miłującego, przebaczającego każdemu człowiekowi. Obdarowani miłością, mamy nią obdarowywać innych, zwłaszcza ludzi pokrzywdzonych, odrzuconych. Aby [...] dzięki naszej postawie zaufali Bogu, który jest Miłością.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór "Cantabile" ze Świnic Warckich. II Kongres Kół Żywego Różańca zakończył się w Godzinie Miłosierdzia, odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki