Logo Przewdonik Katolicki

Patronat chluba i zobowiązanie

Monika Galankiewicz
Fot.

W Świnicach Warckich, gdzie znajduje się diecezjalne centrum Bożego Miłosierdzia, 26 sierpnia świętowano 102. rocznicę urodzin i chrztu św. siostry Faustyny. Wyjątkowy charakter uroczystości związany był z ogłoszeniem dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej, na mocy którego św. Faustyna Kowalska została ustanowiona patronką ziemi świnickiej...

W Świnicach Warckich, gdzie znajduje się diecezjalne centrum Bożego Miłosierdzia, 26 sierpnia świętowano 102. rocznicę urodzin i chrztu św. siostry Faustyny. Wyjątkowy charakter uroczystości związany był z ogłoszeniem dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej, na mocy którego św. Faustyna Kowalska została ustanowiona patronką ziemi świnickiej wobec Boga.

W uroczystość centralną wprowadziła wiernych ośmiodniowa Nowenna do Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny. 23 sierpnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Świnice Warckie, w trakcie której przyjęty został dekret kongregacji; jednocześnie radni podjęli uchwałę wyrażającą radość społeczeństwa z faktu patronatu św. Faustyny nad ziemią świnicką. Dokument ten władze gminy przekazały biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Alojzemu Meringowi podczas Mszy św. 26 sierpnia (dodajmy, że prośbę o patronat społeczność złożyła na ręce bp. Meringa za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej).

W sobotę 25 sierpnia przed domem w Głogowcu ks. Janusz Kowalski, kustosz sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny, celebrował Mszę św., a Różaniec w intencji rodzin poprowadzili uczestnicy pielgrzymki rowerowej z Warszawy. Nazajutrz, o godz. 10 rozpoczęła się uroczystość kulminacyjna, zainaugurowana w Głogowcu, skąd wyruszyła do sanktuarium w Świnicach procesja z relikwiami Apostołki Bożego Miłosierdzia. Po przybyciu na miejsce ks. Janusz Kowalski poprowadził konferencję „Patronat św. Faustyny jako zadanie i zobowiązanie dla mieszkańców ziemi świnickiej”. W samo południe na placu przed kościołem rozpoczęła się Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, który w homilii ukazał znaczenie św. Faustyny dla mieszkańców ziemi świnickiej. – Tu wzrastała do świętości, tu przez 16 lat dokonywała się jej formacja. Jesteście z niej dumni; jest św. Faustyna chlubą całej diecezji włocławskiej. Patronat to jednak nie tylko chluba: to przede wszystkim zobowiązanie. Umiłowanie przez św. Faustynę Miłości Miłosiernej ma być dla nas szkołą miłosierdzia! – mówił pasterz diecezji.

Dekret Stolicy Apostolskiej, ogłaszający św. siostrę Faustynę patronką ziemi świnickiej wobec Boga, odczytał ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi na rejon koniński. Zawartej w dokumencie treści z uwagą słuchali uczestnicy uroczystości: liczni kapłani, siostry zakonne, m.in. ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, władze samorządowe powiatu łęczyckiego i gminy Świnice Warckie, rzesza parafian i pielgrzymów, przedstawiciele mediów, członkowie Maltańskiej Służby Medycznej (podziękowanie za zabezpieczenie medyczne uroczystości!). Na zakończenie obchodów, o godz. 15, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki