Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Młodzi na Jasnej Górze Jubileusz 15-lecia reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) świętowało na Jasnej Górze blisko 5 tys. młodych. Byli to przedstawiciele ok. 20 tys. członków zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych w Polsce. Korzenie KSM-u sięgają czasów przedwojennych i wywodzą się z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej...

Młodzi na Jasnej Górze



Jubileusz 15-lecia reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) świętowało na Jasnej Górze blisko 5 tys. młodych. Byli to przedstawiciele ok. 20 tys. członków zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych w Polsce. Korzenie KSM-u sięgają czasów przedwojennych i wywodzą się z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących częścią Akcji Katolickiej. Stowarzyszenia te z uwagi na wzmożone represje władz komunistycznych zostały rozwiązane w 1953 roku.
Charyzmat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wyraża się w haśle: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu". Jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia. Sam Jan Paweł II jeszcze jako młody wikariusz w parafii w Niegowici był asystentem kół KSM. W 1997 roku, czyli w siedem lat po reaktywacji KSM-u, Jan Paweł II na błoniach krakowskich podczas swojej piątej papieskiej pielgrzymki do Polski zawierzył Maryi to bliskie jego sercu stowarzyszenie.

Apel Episkopatu



O czynne włączenie się w tegoroczne obchody Dnia Papieskiego zaapelował do wiernych polski Episkopat. Biskupi proszą m.in. o wparcie dla powołanej przez Episkopat Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która otacza opieką 1300 stypendystów - uzdolnioną młodzież z uboższych rodzin. Ofiary na ten cel będą zbierane w całej Polsce właśnie w Dniu Papieskim, który w tym roku obchodzony będzie 16 października pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy". W liście, który w niedzielę 9 października został odczytany w kościołach, biskupi przypominali, że "Dzień Papieski jest nie tylko przywołaniem dzieła wielkiego Papieża, ale jest Dniem Kościoła, którego misję ukazywał i realizował Jan Paweł II w warunkach naszego czasu". Zachęcając do włączenia się w obchody Dnia, biskupi napisali: "Warto zastanowić się już dziś, w jaki sposób każdy z nas mógłby się włączyć w realizację tegorocznego programu Dnia Papieskiego, nade wszystko, by stawać się świadkiem prawdy".

Pierwsza książka Benedykta XVI



"Europa Benedykta w kryzysie kultur" - promocja tej ostatniej książki kard. Ratzingera, opublikowanej już po jego wyborze na Papieża, odbyła się w Warszawie. - Być może Papież ożywi tracącą ducha Europę, choć nie jestem prorokiem - powiedział o. Leon Knabit, autor wstępu. Książkę wydała Edycja Świętego Pawła. Ks. Claudio Rossini, dyrektor generalny Libreria Editrice Vaticana, która posiada prawa autorskie dzieł poprzedniego i obecnego Papieża, przypomniał, że jest to jedna ze stu książek kard. Ratzingera. We Włoszech rozeszła się już w nakładzie 30 tys. Egzemplarzy

Zwycięstwo głosujących



Wygrali kandydaci dobrzy dla Polski, dający nadzieję na przyszłość - tak wstępne wyniki wyborów prezydenckich skomentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Do drugiej tury przeszedł Donald Tusk - 35,82 proc. oraz Lech Kaczyński - 33,29 proc., frekwencja wyniosła 49,6 proc. - Każdy ze zwycięzców pierwszej tury jest dobrym kandydatem. Są to ludzie obecni w życiu publicznym już od dłuższego czasu, zyskali zaufanie Polaków. Obydwaj budzą nadzieję na dobry rozwój Polski. Jeden i drugi pokazał zaangażowanie na rzecz ojczyzny i kompetencje - stwierdził abp Michalik. Życzył, aby ostateczny zwycięzca tak rządził, by wybrano go na następną kadencję. Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na stosunkowo wysoką frekwencję i podkreślił, że w tych wyborach zwyciężyli ci, którzy głosowali. - Cieszy fakt, że frekwencja jest większa niż w wyborach parlamentarnych. Zwycięzcami są na pewno ci, którzy głosowali, bo oni pokazali, że czują się współodpowiedzialni za przebieg życia publicznego w Polsce. Wysoka frekwencja świadczy też o zaufaniu do ludzi, na których głosowali - powiedział metropolita przemyski.

W skrócie

- Kilka tysięcy osób przeszło ulicą Piotrkowską w Łodzi, czcząc w ten sposób 100-lecie urodzin św. Faustyny Kowalskiej. Trasa procesji, w której niesiono relikwie s. Faustyny, wiodła od parafii pod jej wezwaniem do katedry.

- O jedność chrześcijan modlili się wspólnie w Koszalinie przedstawiciele różnych wyznań. - Nie dokona się zjednoczenia chrześcijan inaczej, jak na kolanach - powiedział prowadzący modlitwę biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz. W modlitwie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża uczestniczyli: ks. Dominik Gzieło z parafii polskokatolickiej w Bukowie Morskim, ks. Wojciech Froelich z parafii ewangelicko-augsburskiej w Słupsku i ks. Janusz Staszczak z parafii ewangelicko-augsburskiej w Koszalinie.

- Przedstawiciele ponad 100 miast i gmin "papieskich" - tzn. tych, które odwiedził Jan Paweł II albo których przyjął honorowe obywatelstwo - spotkali się w Krakowie. Zgromadzeni zadeklarowali wsparcie dla powstania Centrum Myśli Jana Pawła II w Krakowie.

- Relikwie dzieci fatimskich: bł. Franciszka i bł. Hiacynty sprowadzono do bazyliki katedralnej we Włocławku. Relikwie to fragment kory drzewa, na którym ukazała się dzieciom fatimskim Matka Boża, i kawałki drewna z ich trumien, które umieszczono w specjalnym relikwiarzu o kształcie liścia dębu.

- Do Radomia sprowadzono relikwie św. Ojca Pio - słynnego włoskiego mistyka i stygmatyka. Z tej okazji w tamtejszej parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze odbyły się rekolekcje inspirowane duchowością włoskiego zakonnika, którego szczątki na stałe pozostaną w kościele.

- Dokładnie w pół roku po śmierci Jana Pawła II około 2 tysięcy białostockich studentów powitało w Białymstoku Ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości. W wieczornej procesji z dziedzińca Pałacu Branickich - siedziby Akademii Medycznej w Białymstoku - do białostockiej katedry, wzięli udział rektorzy uczelni, poczty sztandarowe i studenci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki