Logo Przewdonik Katolicki

Klasyka na dachu

Magdalena Rak
Fot.

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego w dużym stopniu zależy od charakteru budynku. Kolor oraz kształt dachówek powinny harmonizować z jego wyglądem. Jednym z najbardziej estetycznych pokryć dachowych są dachówki. Dają wiele możliwości aranżacji dachu - możemy bowiem wybrać nie tylko kształt i kolor dachówki, ale także zdecydować, czy będzie błyszcząca, czy matowa. Do tradycyjnych...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego w dużym stopniu zależy od charakteru budynku. Kolor oraz kształt dachówek powinny harmonizować z jego wyglądem.Jednym z najbardziej estetycznych pokryć dachowych są dachówki. Dają wiele możliwości aranżacji dachu - możemy bowiem wybrać nie tylko kształt i kolor dachówki, ale także zdecydować, czy będzie błyszcząca, czy matowa.
Do tradycyjnych form pasują dachówki klasyczne, natomiast do domów o nowoczesnej bryle lepiej dobrać pokrycie o niestandardowej stylistyce. Ważne jest także to, czy powierzchnia pokrycia jest matowa, czy błyszcząca - od tego zależy bowiem to, jak połać odbija światło.
Budynki o tradycyjnym charakterze najlepiej wyglądają pokryte dachówkami o niemal matowej, posiadającej tylko delikatny aksamitny połysk powierzchni. Dachówki o lekko matowej powierzchni można bez trudu znaleźć w dwóch wersjach kolorystycznych - czerwieni ceglanej oraz miedzianej.
Model matowy w kolorze czerwonym będzie harmonizował z domem utrzymanym w stylu klasycznym. Piękną, naturalną czerwień i matowe wykończenie nowoczesne dachówki zawdzięczają pokrywaniu warstwą angoby - płynnej glinki szlachetnej. Matowe pokrycie w tradycyjnej czerwieni nadaje się nie tylko do domów tradycyjnych. Pozwala także na ciekawe stylizacje - np. francuską czy śródziemnomorską. Oprócz kształtu istotną rolę w każdej ze stylizacji pełni kolorystyka całości - na przykład białe ściany to charakterystyczne elementy architektury śródziemnomorskiej. Jeśli chcemy, aby nasz dom miał nowoczesny styl, powinniśmy wybrać niestandardowe pokrycie dachowe. Unikajmy tradycyjnych kształtów i spokojnych kolorów. Na dachach domów o awangardowym charakterze najlepiej będą wyglądały dachówki o wysokim połysku i w żywych barwach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki