Logo Przewdonik Katolicki

Zlot Orląt na Lednicy

Hubert Kubica
Fot.

Lednica to nie tylko coroczne spotkania młodzieży. To miejsce zaczyna tętnić życiem cały rok. W lipcu ledniczanie organizują "Zlot Orląt - Wielkie Rekolekcje na polach lednickich". Przez cały miesiąc na czterech (każdy trwa tydzień) turnusach uczestnicy rekolekcji pogłębiają wiarę i starają się odkryć w swoim życiu Chrystusa. Rekolekcje są skierowane głównie do młodzieży...

Lednica to nie tylko coroczne spotkania młodzieży. To miejsce zaczyna tętnić życiem cały rok. W lipcu ledniczanie organizują "Zlot Orląt - Wielkie Rekolekcje na polach lednickich". Przez cały miesiąc na czterech (każdy trwa tydzień) turnusach uczestnicy rekolekcji pogłębiają wiarę i starają się odkryć w swoim życiu Chrystusa.Rekolekcje są skierowane głównie do młodzieży szkół średnich i studentów, jednak przyjechać może każdy, kto jest "młody duchem". Jedynym ograniczeniem jest dolna granica wieku, która wynosi 16 lat. Dlatego osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców. W tym roku organizatorzy spodziewają się 50-60 osób podczas każdego turnusu. Ta liczba może być jednak większa, ponieważ wiele osób przyjeżdża bez uprzedniego potwierdzenia.
Na Lednicy powstał ośrodek DA poznańskich dominikanów, w którym odbywają się wszystkie spotkania rekolekcyjne oraz Msze św. Uczestnicy nocują w namiotach. Koszt tygodniowego pobytu wynosi 100 zł.
Pierwszy "Zlot Orląt" odbył się w zeszłym roku. W dwóch tygodniowych turnusach uczestniczyło około 100 osób z całej Polski.

Szukają Oblicza Chrystusa


Każdy tydzień ma swój oddzielny temat. Pomaga odnajdywać Oblicze Chrystusa w czterech kolejnych aspektach: Ewangelii, która daje nadzieję, sakramentach dających odwagę, liturgii będącej źródłem nieodkrytego szczęścia oraz miłości do drugiego człowieka.
Uczestników rekolekcji czeka codziennie jutrznia o wschodzie słońca, Msza św., na wzór pierwszych chrześcijan, spowiedź pod chmurką, inscenizowana Droga krzyżowa oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski. Przed południem, w grupach, rozważane są dzieła Papieża Jana Pawła II. Z kolei po obiedzie wszyscy pracują na rzecz ośrodka oraz spotykają się z zaproszonymi gośćmi. Są to m.in. nauczyciele akademiccy, autorytety kościelne, a nawet przedsiębiorcy, którzy radzą, jak prowadzić interesy, by nie tracić więzi z Panem Bogiem. Kolejnym punktem spotkań są zajęcia warsztatowe, czyli film, teatr, taniec, a nawet nauka dobrych manier. Zwieńczeniem każdych rekolekcji jest akt osobistego wyboru Chrystusa oraz odebranie indeksu Uniwersytetu Wiary im. Jana Pawła II.

Sobota - dzień szczególny


Szczególnym dniem na Lednicy jest każda pierwsza sobota miesiąca. - Zdecydowaliśmy, że na pamiątkę przejścia do Domu Ojca Jana Pawła II będziemy się tam co miesiąc spotykać - mówi o. Jan Góra. W pierwszą sobotę czerwca podczas spotkania na Lednicy nastąpiło duchowe przekazanie jego testamentu. Z kolei w pierwszą sobotę sierpnia odbędzie się na polach lednickich uroczysta Msza św. transmitowana przez TV Polonia. Miesiąc później na Lednicę przyjadą seniorzy.
Lednica to nie jest jednorazowy zryw emocjonalny, ale ciągła praca nad swoją własną formacją i rozwojem duchowym. Dlatego warto wybrać się tam w lipcu, aby kształtować swoją wiarę i wybierać Chrystusa.

O. Jan Góra – organizator spotkań lednickich

– Pola lednickie nie mogą leżeć odłogiem. Program rekolekcji wakacyjnych powstał na podstawie przesłań Jana Pawła II do młodzieży lednickiej, w tym szczególnie ostatniego słowa z 17 listopada 2004 roku, które jest dla nas jego duchowym testamentem. To Jan Paweł II wybrał ich temat. Właśnie wtedy napisał, abyśmy kontemplowali Oblicze Chrystusa w Ewangeliach, sakramentach, liturgii i sercu drugiego człowieka. Te cztery punkty staną się czterema tygodniami naszej refleksji.


Tematy tegorocznych rekolekcji:

I tydzień (3-10.07) NADZIEJA
- Oblicze Chrystusa w Ewangeliach
II tydzień (10-17.07) ODWAGA
- Oblicze Chrystusa w sakramentach
III tydzień (17-24.07) SZCZĘŚCIE
- Oblicze Chrystusa w liturgii
IV tydzień (24-31.07) MIŁOŚĆ
- Oblicze Chrystusa w sercu drugiego człowieka

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki