Logo Przewdonik Katolicki

Przez Maryję do Kościoła

Hubert Kubica, Błażej Tobolski
Fot.

"Przez modlitwę i refleksję pragniemy zrozumieć cząstkę tajemnicy związku Maryi z Kościołem" - napisał metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki do uczestników I Archidiecezjalnego Kongresu Maryjnego, który odbył się w dniach 9-12 czerwca pod hasłem "Przez Maryję do Kościoła". Kongres był jednym z etapów przygotowujących do koronacji Matki Bożej Ucieczki Grzeszników...

"Przez modlitwę i refleksję pragniemy zrozumieć cząstkę tajemnicy związku Maryi z Kościołem" - napisał metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki do uczestników I Archidiecezjalnego Kongresu Maryjnego, który odbył się w dniach 9-12 czerwca pod hasłem "Przez Maryję do Kościoła".


Kongres był jednym z etapów przygotowujących do koronacji Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim 3 lipca. Przez trzy dni trwała szczególna modlitwa, odbywały się wykłady i koncerty, które miały pomóc w doświadczeniu wstawiennictwa Maryi i przypomnieć znaczenie Kościoła dla współczesnego świata.

Z Maryją na modlitwie


Podczas inaugurującej kongres Mszy św., celebrowanej dnia 9 czerwca w poznańskiej farze, arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał, że przypatrując się Maryi, wnikamy w tajemnicę wcielenia Jej Syna. - Tak jak my trwamy przy Maryi, tak Chrystus trwa w nas. Chcemy się z Nią zjednoczyć w najgłębszej wierze i miłości - podkreślił metropolita poznański.
Pierwszy dzień kongresu zakończył się Apelem Jasnogórskim, który odmówiono we wszystkich kościołach archidiecezji. Tego wieczoru modlono się również pod XIX-wieczną figurą Matki Bożej na Ostrowie Tumskim. - To że figura ostała się w czasach wojennej zawieruchy, można odczytać jako nadzwyczajny znak Bożej Opatrzności - powiedział metropolita poznański, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej odnowienia. W swoich rozważaniach podczas Apelu Jasnogórskiego, prowadzonego przez wspólnoty neokatechumenalne, arcybiskup zwrócił również uwagę, że Maryja, będąc nieskalaną, pokazuje, jaki powinien być człowiek, i pomaga podnosić nam się z upadków.
W czasie kolejnych wieczorów kongresu odbyły się również uroczyste procesje, podczas których niesiono kopię figury Matki Bożej Wieleńskiej. Zgromadziły one liczne rzesze czcicieli Maryi w Wolsztynie, Poznaniu i Lesznie.

Wiara i rozum


Intelektualnym przygotowaniem do koronacji Matki Bożej była sesja mariologiczna, która miała miejsce w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu w dniu 10 czerwca. Obecni na niej prelegenci próbowali przybliżyć słuchaczom prawdy związane z maryjnym tytułem "Ucieczka Grzeszników" - bodaj najważniejsze w naszym chrześcijaństwie i człowieczeństwie - jak zauważył arcybiskup poznański otwierający obrady. Podczas sesji referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, nt. "Współczesne zmagania z grzechem", o. prof. dr hab. Celestyn Napiórkowski, KUL, nt. "Matka Miłosierdzia i Nadziei - włączona w losy człowieka odkupionego przez Chrystusa" oraz ks. prof. dr hab. Anzelm Weiss, KUL, nt. "Wizerunek Maryi Ucieczki Grzeszników z Wielenia - historia i aktualne przesłanie". Zainteresowanych poruszoną podczas obrad problematyką informujemy, że zagadnienia te zostaną szerzej omówione w następnym numerze "Przewodnika Katolickiego".

Pieśń uwielbienia


Podczas trwania kongresu nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych. Także przez sztukę bowiem człowiek może wyrazić swoją cześć Bogu Stwórcy za dzieło odkupienia, w którym swój udział miała również Maryja. Dlatego dźwiękami wielbił Boga zespół muzyki średniowiecznej "Liquescentes" pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak podczas wykonanego w katedrze sobotniego koncertu "Cała piękna jesteś Maryjo".
Również w katedrze w niedzielne popołudnie w cyklu Verba Sacra mogliśmy wysłuchać tekstów maryjnych w interpretacji Aleksandra Machalicy. Towarzyszył mu chór kameralny "Motet et Madrigal" pod dyrekcją Leszka Bajona, który wykonał Akatyst - hymn sławiący Maryję, zaczerpnięty z liturgii Kościołów Wschodnich.
Wspaniale w Archidiecezjalny Kongres Maryjny wpisało się także misterium religijno-patriotyczne "Sursum Corda", połączone z Apelem Jasnogórskim, przygotowane przez "Arkę Jana Pawła II" - dzieci i młodzież z Wielenia nad Notecią. Misterium będące dziękczynieniem Bogarodzicy Dziewicy za dar życia Ojca Świętego Jana Pawła II wystawione zostało w miniony weekend w Wieleniu, w 85. rocznicę jego urodzin.
Wydarzenia związane z I Archidiecezjalnym Kongresem Maryjnym odbywały się na terenie całej archidiecezji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki