Logo Przewdonik Katolicki

''Non''!!!

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Społeczeństwo francuskie w sposób jednoznaczny opowiedziało się przeciwko ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego UE. Według wyników opublikowanych przez MSW po obliczeniu blisko 86 proc. głosów, przeciwko unijnej konstytucji głosowało 55,96 proc. wyborców. Wysoka frekwencja wyborcza, dochodząca do 70 proc., okazała się korzystna dla przeciwników konstytucji, co sugerowały wszystkie...

Społeczeństwo francuskie w sposób jednoznaczny opowiedziało się przeciwko ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego UE. Według wyników opublikowanych przez MSW po obliczeniu blisko 86 proc. głosów, przeciwko unijnej konstytucji głosowało 55,96 proc. wyborców.
Wysoka frekwencja wyborcza, dochodząca do 70 proc., okazała się korzystna dla przeciwników konstytucji, co sugerowały wszystkie przedwyborcze sondaże.
W związku z wynikami referendum przeciwnicy eurokonstytucji już teraz głośno domagają się dymisji prezydenta Jacquesa Chiraca, który wielokrotnie nawoływał do głosowania na "tak".
W wystąpieniu telewizyjnym Chirac oświadczył, że "przyjmuje do wiadomości suwerenną decyzję Francuzów". Jego zdaniem odrzucenie eurokonstytucji stworzyło dla Francji "trudny kontekst dla obrony jej interesów w Europie".
Jednak zdaniem wielu obserwatorów tamtejszej sceny politycznej, francuskie "nie" oznacza przede wszystkim sprzeciw wobec dotychczasowego oderwanego od rzeczywistości unijnego stylu rządzenia, w którym decyzje podejmowali brukselscy technokraci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki