Logo Przewdonik Katolicki

Przed zimowym wyjazdem

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Wszyscy kierowcy, którzy zimą planują dalszy wyjazd, powinni pamiętać o kilku podstawowych radach, by móc bezpiecznie dotrzeć do celu. Zacząć powinniśmy od sprawdzenia ciśnienia w oponach, dlatego że zbyt niskie, zwłaszcza w warunkach zimowych, powoduje efekt nadsterowności, tzw. uciekanie samochodu przy pokonywaniu zakrętów na zewnątrz zakrętu. Zbyt wysokie ciśnienie powietrza...

Wszyscy kierowcy, którzy zimą planują dalszy wyjazd, powinni pamiętać o kilku podstawowych radach, by móc bezpiecznie dotrzeć do celu.Zacząć powinniśmy od sprawdzenia ciśnienia w oponach, dlatego że zbyt niskie, zwłaszcza w warunkach zimowych, powoduje efekt nadsterowności, tzw. uciekanie samochodu przy pokonywaniu zakrętów na zewnątrz zakrętu. Zbyt wysokie ciśnienie powietrza skutkuje zaś niedostatecznym przyleganiem opony do nawierzchni, czego efektem może być większa podatność na poślizg. Pamiętajmy o sprawdzeniu koła zapasowego i także w nim sprawdźmy ciśnienie, gdyż w naszej rzeczywistości zima powoduje, niestety, liczne uszkodzenia dróg, na których pojawiają się "dziury". Wjazd w taką szczelinę nawet przy niewielkiej prędkości skutkować może przebiciem opony czy też zniszczeniem felgi, co w ostateczności oznacza wymianę całego koła. Niesprawne koło zapasowe może postawić nas w bardzo niekomfortowej sytuacji. Przy okazji sprawdźmy, czy posiadamy podnośnik do kół i czy w ogóle umiemy się nim posługiwać. Dobrze jest skontrolować akumulator, a także uzupełnić płyn do spryskiwaczy szyb. Koniecznie skontrolujmy sprawność układu wentylacyjno-grzewczego, dlatego że brak odpowiedniej wentylacji czy też brak możliwości ogrzania samochodu może być w warunkach zimowych sporym problemem. W miarę często należy również oczyszczać wewnętrzną stronę szyb. Dobrze jest też sprawdzić właściwe ustawienie świateł. Zbyt nisko ustawione ograniczą nam nocą pole widzenia, a zbyt wysoko - oślepią jadących z przeciwka.
W daleką podróż warto zabrać z sobą (zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi) koc i termos z ciepłą herbatą, na wypadek gdybyśmy musieli gdzieś dłużej stać w korku. Przed wyjazdem naładujmy także telefon komórkowy. Ważną rzeczą jest także odpowiedni ubiór kierowcy. Gruba kurtka znacznie ogranicza swobodę ruchów, co niewątpliwie opóźnia nasze reakcje. Pamiętajmy także o utrzymywaniu w aucie odpowiedniej temperatury. Zbyt wysoka powoduje senność. Zbyt niska - marznięcie dłoni i nóg, co na pewno ma wpływ na ich sprawność.
Jazda autem w warunkach zimowych jest na pewno inna niż w okresie, gdy drogi nie pokrywa śnieg czy lód. Dlatego właściwa prędkość dostosowana do panujących warunków, uważna obserwacja tego, co dzieje się wokół oraz odpowiednia odległość od samochodu jadącego przed nami jest koniecznością, jeśli chcemy bezpiecznie dotrzeć do celu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki