Logo Przewdonik Katolicki

II Tydzień Adwentu, II Tydzień Psałterza

ks. Jacek Kacprzak
Fot.

Poniedziałek, 6 grudnia św. Mikołaja, biskupa Sam Bóg przyjdzie, aby nas zbawić (Iz 35,1-10) Chrystus uzdrawia duszę i ciało (Łk 5,17-26) Uzdrowienie paralityka ukazuje wyraźnie, jakie jest główne zadanie Jezusa: On ma przyprowadzić człowieka do Boga. To dlatego paralityk słyszy najpierw: "Odpuszczają Ci się twoje grzechy", a dopiero później, jako potwierdzenie pierwszego...

Poniedziałek, 6 grudnia św. Mikołaja, biskupa

Sam Bóg przyjdzie, aby nas zbawić (Iz 35,1-10) Chrystus uzdrawia duszę i ciało (Łk 5,17-26)

Uzdrowienie paralityka ukazuje wyraźnie, jakie jest główne zadanie Jezusa: On ma przyprowadzić człowieka do Boga. To dlatego paralityk słyszy najpierw: "Odpuszczają Ci się twoje grzechy", a dopiero później, jako potwierdzenie pierwszego cudu, dokonuje się uzdrowienie fizyczne. Mam wiele oczekiwań wobec Pana Boga. Czasami zapominam, że najpotrzebniejsze uzdrowienie dokonuje się we mnie, kiedy słyszę sakramentalne: "Ja odpuszczam tobie grzechy".

* * *

Wtorek, 7 grudnia św. Ambrożego, biskupa i Doktora Kościoła

Pasterz nosi jagnięta na piersi (Iz 40,1-11) Bóg nie chce zguby zabłąkanych (Mt 18,12-14)

Człowiek wartościuje ze względu na ilość, dopóki nie zacznie kochać. Według zasad logiki, jeden jest zawsze mniejsze niż dziewięćdziesiąt dziewięć. Dopiero kiedy się pokocha, można zrozumieć, że jeden równa się dziewięćdziesiąt dziewięć, a czasami znaczy jeszcze więcej. Logika miłości każe szukać tego, kto się zabłąkał, zostawiając stado. Nierozsądne? Może, ale gdyby nie ta Boża logika, wszyscy byśmy poginęli.

* * *

Środa, 8 grudnia Niepokalane Poczęcie Maryi

Wprowadzam nieprzyjaźń pomiędzy potomstwo twoje i potomstwo niewiasty (Rdz 3,9-15) Bóg wybrał nas w Chrystusie przed założeniem świata (Ef 1,3-6.11-12) Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą (Łk 1,26-38)

Bez grzechu poczęta. Bez grzechu żyła. Mówią teologowie, że nie doznawała nawet pokus do złego. A my, synowie niewiasty w ciągłej nieprzyjaźni i walce z potomstwem Węża. W tej walce często przegrywamy, bo słabi jesteśmy. I tak by się chciało być wolnym od słabości. I tak jest ciężko uwierzyć, że nas też wezwał Bóg, abyśmy byli święci i niepokalani. A przecież On nas wybrał już przed założeniem świata.

* * *

Czwartek, 9 grudnia

Bóg jest odkupicielem (Iz 41,13-20) Nie ma większego człowieka od Jana Chrzciciela (Mt 11,11-15)

"Ja, Pan, Bóg twój, ująłem cię za prawicę. […] Nie bój się, robaczku Jakubie, nieboraku Izraelu!" "Najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on". Nie bój się robaczku. Te słowa zawsze wzruszają, bo oddają nieproporcjonalną małość naszych dokonań wobec miłości Boga. On obdarza sobą nieboraka, jakim jestem. Dla Boga robaczek jest największy w królestwie niebieskim.

* * *

Piątek, 10 grudnia

Gdyby Izrael zachowywał przykazania Boże, nie zostałby odrzucony (Iz 48,17-19) Ci, którzy odrzucili Jana Chrzciciela, nie przyjmą Chrystusa (Mt 11,16-19)

Problem człowieka polega na tym, że sam tworzy sobie obraz Boga, a następnie oczekuje od Niego, aby się w ludzkie schematy wpasował. Jeśli Bóg, który przychodzi, nie odpowiada wcześniejszym założeniom człowieka, zostaje odrzucony. Wolimy uznać, że to nie On, niż zmienić samych siebie. Dlatego tak ważne są otwarte i wrażliwe oczy, zdolne zobaczyć Boga w ubogim nauczycielu z Galilei, w sąsiedzie z naprzeciwka, w ekspedientce z pobliskiego sklepu…

* * *

Sobota, 11 grudnia św. Damazego, papieża

Eliasz przyjdzie powtórnie (Syr 48,1-4.9-11) Eliasz już przyszedł, a nie poznali go (Mt 17,10-13)

Ktoś zajmuje się wiecznie przepowiedniami, tajemnicami dotyczącymi przyszłości. Chce znać czas, miejsce i sposób. Przykłada dłoń do czoła, aby dokładnie widzieć linię horyzontu, nie przegapić najciekawszego. Nie dostrzega, że Ten, na którego czeka, już przyszedł. Nie koncentruj się cały na przyszłości, bo ona do ciebie jeszcze nie należy. Masz w dłoniach tylko te kilka sekund tworzących twoje "teraz". Wykorzystaj je. Dostrzeż w nich Boży plan.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki