Logo Przewdonik Katolicki

Wyjątkowa księga

Michał Wawrzyniak
Fot.

Zbliżamy się do obchodów kolejnego Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w całej Polsce. Z tej okazji wiele fundacji, stowarzyszeń oraz instytucji w różnych formach przygotowuje wiele ciekawych propozycji, by każdy mógł włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej rocznicy, jaką jest wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Fundacja Ziemi Krakowskiej im. Jana Sroczyńskiego...

Zbliżamy się do obchodów kolejnego Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w całej Polsce. Z tej okazji wiele fundacji, stowarzyszeń oraz instytucji w różnych formach przygotowuje wiele ciekawych propozycji, by każdy mógł włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej rocznicy, jaką jest wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.


Fundacja Ziemi Krakowskiej im. Jana Sroczyńskiego została założona w 2002 roku. Jej założyciele nawiązują do chlubnej działalności Jana Sroczyńskiego (1614-1696) wywodzącego się z Jerzmanowic mieszczanina krakowskiego, ławnika i wójta wyższego prawa magdeburskiego na zamku krakowskim. Fundacja ma być kontynuacją i rozwinięciem fundacji szpitala dla ubogich oraz kaplicy pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach ustanowionej przez Jana Sroczyńskiego.
Do głównych celów fundacji należy ochrona dóbr kultury narodowej i dziedzictwa narodowego, zwłaszcza osiągnięć wspólnot lokalnych. Fundacja opiekuje się odrestaurowanymi malowidłami Jerzego Nowosielskiego z kościoła św. Bartłomieja w Jerzmanowicach. Poszukuje i wdraża nowe rozwiązania i metody działania w zakresie administrowania dobrami kultury ziemi krakowskiej oraz w zakresie kształtowania lokalnej i ponadlokalnej polityki kulturalnej. Zapewnia mieszkańcom ziemi krakowskiej możliwość rozwijania zainteresowań w dziedzinie krzewienia kultury lokalnej, zwłaszcza poprzez działania edukacyjne na rzecz pogłębienia lokalnej świadomości kulturowej. Fundacja jest organizacją non profit. Darowizny od firm zarówno rzeczowe, jak i pieniężne są podstawą, dzięki której możliwa jest jej działalność. Dotychczasowi partnerzy oraz ofiarodawcy to szeroki wachlarz firm reprezentujących różne dziedziny gospodarki. Zrealizowane projekty to w ogromnym stopniu zasługa szerokiego grona wolontariuszy związanych z fundacją.

Uroczystości na Błoniach


Przy różnych okazjach, jak choćby rocznica wyboru czy imieniny Papieża, fundacja organizowała spotkanie na krakowskich Błoniach. W miejscu, gdzie w ostatnim ćwierćwieczu odbywały się największe spotkania Polaków z "Pierwszym Obywatelem" Rzeczypospolitej. Takie spotkanie miało miejsce także i w tym roku, w czerwcu, w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do naszego kraju. Spotkania te zawsze obok swoich podstawowych - religijnych funkcji były wydarzeniami kształtującymi naszą narodową i obywatelską tożsamość. Autorem scenariusza i organizatorem uroczystości jubileuszowych był prezes Fundacji Ziemi Krakowskiej Adam Piaśnik. Organizator zaprosił wszystkich krakowian i przebywających w tym dniu w Krakowie gości do potwierdzenia swojej pamięci o tym pierwszym i najważniejszym ze spotkań, jakim była pierwsza wizyta Ojca Świętego na naszej ziemi. Uroczystości 10 czerwca 2004 roku nazwano "Apelem wolności". Obecność w tym dniu przy Skale Papieskiej - tak w języku potocznym krakowian określane są Błonia - była wyrazem wdzięczności za rozbudzenie ducha nadziei oraz podziękowaniem za odzyskanie wolności i moralne przywództwo Ojca Świętego, a także świadectwo znaczenia nauki Jana Pawła II dla naszego życia - tak w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym.

Jubileuszowa Biała Księga


10 czerwca 2004 roku Fundacja Ziemi Krakowskiej im. Jana Sroczyńskiego zorganizowała na krakowskich Błoniach uroczystości z okazji 25. rocznicy Pierwszej Papieskiej Pielgrzymki do Polski. Oprócz składania kwiatów pod Skałą Papieską, koncertu zespołów regionalnych z Pogórza, Podhala i chóru z Krakowa oraz Górniczej Orkiestry Symfonicznej z Katowic, centralnym punktem uroczystości był Apel Jasnogórski i wystawienie pamiątkowej księgi, ufundowanej przez Fundację Ziemi Krakowskiej dla głębszego i bardziej świadomego przeżywania jubileuszu, pogłębienia osobistej więzi z Ojcem Świętym, podkreślenia i upamiętnienia tej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny z czerwca 1979 roku. Inicjatorem i autorem księgi jest również prezes fundacji. Do księgi tej wpisywali się mieszkańcy Krakowa, jak również przyjezdni z całej Polski. Pojawiły się wpisy mieszkańców Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Anglii, Grecji i wielu innych zakątków świata. W księdze możemy przeczytać podziękowania, życzenia, pogłębione refleksje, wspomnienia wydarzeń sprzed 25 lat, ale też wpisujący dzielą się troskami dnia codziennego oraz problemami, które pojawiły się wraz z odzyskaniem wolności. Ta wyjątkowa księga wędruje szlakiem trasy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego, m.in. odwiedziła już takie miasta jak: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Nowy Targ, Kraków, a obecnie gości w Gnieźnie. Chętni mogą wpisywać nadal do niej swoje przeżycia związane z osobą Jana Pawła II. Jest to zatem wspaniała inicjatywa, by w ten sposób uczcić oraz podkreślić ten wyjątkowy pontyfikat. Księga Jubileuszowa zostanie przekazana Ojcu Świętemu, a jej kopie pozostaną w Kurii Metropolitarnej, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz w siedzibie fundacji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki