Głównym dniem uroczystości odpustowych ku czci św. Idziego w Mikorzynie była niedziela 5 września. W tym dniu Sumę odpustową celebrował ordynariusz kaliski ksiądz biskup Stanisław Napierała. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z obchodami 700-lecia miejscowej parafii.
Uroczystości poświęcone św. Idziemu rozpoczęły się już tradycyjnie "Ogrodami św. Idziego", tzn. spotkaniami koncertowymi w ogrodach sanktuarium. W tym dniu gościnnie wystąpił Tomek Kamiński.
Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Napierała. - Święty Idzi wybrał życie pustelnicze, bardziej cenił sobie bowiem dobra duchowe niż doczesne. Pracował w samotności, ku chwale Bożej. I tak napełnił się Bogiem, że zaczął promieniować i przyciągać swym blaskiem ludzi - mówił w czasie homilii ordynariusz kaliski.
Trwające dziewięć dni uroczystości ku czci św. Idziego zbiegły się z obchodami 700-lecia utworzenia miejscowej parafii. W tym czasie przeprowadzono rekolekcje parafialne, odprawiono szereg nabożeństw do św. Idziego. Wielkim świętem parafii był 1 września - dzień imienin św. Idziego. Tego dnia sanktuarium gościło tysiące pielgrzymów z różnych stron diecezji i kraju.
Kult św. Idziego na świecie szerzył się już od wieku XII. Zaś historia Mikorzyna sięga pradawnych czasów kultu pogańskiego. Pierwsze dokumenty świadczące o istnieniu parafii w Mikorzynie pochodzą z 1304 roku. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1928 roku. Podczas wojny kościół został zniszczony i ograbiony. W cudowny sposób ocalała tylko figura św. Idziego ukryta pod obrazem. Obecnie jest ona przysłonięta i znajduje się w głównym ołtarzu. W 1999 roku ordynariusz kaliski wydał dekret nadający świątyni status sanktuarium świętego Idziego. Obecnie przy sanktuarium znajduje się dom rekolekcyjny, gdzie przybywający pielgrzymi mogą zatrzymać się na dłużej. Na terenie parafii mieści się również muzeum. Mikorzyn jest obecnie centralnym i największym ośrodkiem kultu św. Idziego w Polsce.