Logo Przewdonik Katolicki

Święty Idzi opat cudami słynący

Ks. Ryszard Wachowiak
Fot.

Przemierzając wielkopolską ziemię, możemy spotkać różne "perełki". Na południowym skrawku w powiecie kępińskim - spośród morza zieleni wyłania się biała sylwetka świątyni. jest to Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie. Mikorzyn leży na skrzyżowaniu ważnych dróg: Poznań-Katowice oraz Wrocław-Warszawa. Na pozór cicha i spokojna wioska. Kiedy jednak wejdziemy do wnętrza świątyni...

Przemierzając wielkopolską ziemię, możemy spotkać różne "perełki". Na południowym skrawku w powiecie kępińskim - spośród morza zieleni wyłania się biała sylwetka świątyni. jest to Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.
Mikorzyn leży na skrzyżowaniu ważnych dróg: Poznań-Katowice oraz Wrocław-Warszawa. Na pozór cicha i spokojna wioska. Kiedy jednak wejdziemy do wnętrza świątyni i otworzymy księgę odwiedzających, to ze zdziwieniem zauważymy, jak wielu ludzi z różnych stron Polski każdego dnia tutaj się zatrzymuje na modlitwę (wpisy gości zagranicznych też są obecne), polecając swoje sprawy życiowe Panu Bogu za przyczyną św. Idziego - w Mikorzynie cudami słynącego. Ta wielka pobożność sprawiła, że w 1999 roku ksiądz biskup Stanisław Napierała kościół w Mikorzynie podniósł do rangi sanktuarium, jako miejsce szczególnej czci oddawanej św. Idziemu. Niektórzy badacze historii twierdzą, że w Mikorzynie kościół istniał już przed chrztem Polski. Pisane dokumenty pozwalają jednak stwierdzić przyszłoroczną rocznicę 700-lecia istnienia parafii. Najstarsza tradycja przekazuje, że Mikorzyn od zarania był związany ze św. Idzim, który tu się zjawiał i pomagał ludziom w wielorakich sprawach. Stąd nie dziwi fakt, że w średniowieczu chrześcijańskim nasz patron należał do tzw. czternastu Wspomożycieli. Oznacza to, że św. Idzi pomagał ludziom w różnych sprawach. W łatwy sposób można to zauważyć w litanii o świętym, gdzie czytamy m.in.: "kalectwa i niemocy ludzi leczący, wypraszający potomstwo małżonkom (Gall Anonim opisuje, że za wstawiennictwem św. Idziego narodził się Bolesław Krzywousty), powietrze uśmierzający, zbawienny rady dawco" itd. Wspaniałą postać świętego Idziego przypomina piękna figura naturalnej wielkości z roku około 1510. Pierwszego września przypada święto patronalne. Uroczystości odpustowe trwają jednak dłużej. Zawsze rozpoczynają się w ostatnią niedzielę sierpnia i trwają do pierwszej niedzieli września, która jest dniem kulminacyjnym. W sobotę przed niedzielą wrześniową swój dzień mają ludzie chorzy i starsi, dla których po Mszy św. jest odprawiane nabożeństwo do św. Idziego, namaszczenie olejami, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a na koniec spotkanie pod lipą przy kawie i placku, oczywiście z muzykowaniem i śpiewami. Po południu w tę samą sobotę w kościele rozbrzmiewa zupełnie inny gwar - maleńkich dzieci, które są przywożone tu przez rodziców po błogosławieństwo. Modlimy się też wtedy o uproszenie daru potomstwa dla coraz liczniejszej grupy małżonków, którzy chcieliby mieć dziecko, a mają z tym problem. Święty Idzi sprzed trzynastu wieków nadal jest patronem w tej sprawie. Odpust w Mikorzynie ma swój niepowtarzalny klimat. Jeżeli ktoś chce przyjechać na Sumę odpustową, to niech pamięta, że podróż ta sporo się wydłuży, bo zwykle w tej cichej i spokojnej miejscowości w odpust drogi są zatłoczone i trudno przejezdne. Mimo to serdecznie zapraszam na odpust do Mikorzyna.
kustosz sanktuarium
Porządek uroczystości odpustowych: Sobota 30 sierpnia - "Ogrody św. Idziego" - godz. 17.00 Niedziela 31 sierpnia - Msza św. z nauką: 7.30, 11.00, 19.00. Poniedziałek 1 września - Dzień św. Idziego: Msze św.: 8.00, 9.00, 10.15. Suma o 12.00 i wieczorna Msza św. o godz. 19.00. We wtorek, środę, czwartek i piątek Msze św. o godz.: 10.00 oraz 19.00. W sobotę o godz. 10.00 Msza św. w intencji ludzi chorych i starszych, o 16.00 Msza św. w intencji małych dzieci i o uproszenie potomstwa oraz o 19.00 Msza św. z nauką. Niedziela 7 września zakończenie uroczystości odpustowych. Msze św.: 7.00, 8.00, 9.00, 10.15. Suma odpustowa, którą odprawi ks. biskup Grzegorz Balcerek, rozpocznie się o godz. 12.00 na placu odpustowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki