Zmarł ks. Ppłk Stanisław Kaźmierczak

Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. ppłk Stanisława Kaźmierczaka, długoletniego redaktora poznańskiego Wydawnictwa ,,Pallottinum" i zasłużonego proboszcza gnieźnieńskiej parafii wojskowej pw. NMP Królowej Polski. W pamięci kapłanów i bliskich pozostanie człowiekiem wielkiego serca, niezłomnego ducha i niezwykle otwartego umysłu.

- Był szczery, serdeczny i zawsze pogodny...
Czyta się kilka minut

Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. ppłk Stanisława Kaźmierczaka, długoletniego redaktora poznańskiego Wydawnictwa ,,Pallottinum" i zasłużonego proboszcza gnieźnieńskiej parafii wojskowej pw. NMP Królowej Polski. W pamięci kapłanów i bliskich pozostanie człowiekiem wielkiego serca, niezłomnego ducha i niezwykle otwartego umysłu.

- Był szczery, serdeczny i zawsze pogodny - wspomina ks. kan. Andrzej Grzelak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie. - Starał się służyć Panu Bogu i ludziom najlepiej, jak potrafił. Lubił naszą diecezję i dobrze się w niej czuł. Poznałem go, będąc jeszcze w seminarium. Pamiętam brewiarz, który przygotował, pracując w Wydawnictwie pallotynów. To był piękny modlitewnik. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Byliśmy mu za niego bardzo wdzięczni.

Śp. ks. ppłk Stanisław Kaźmierczak urodził się 26 lutego 1927 roku w Górze w diecezji poznańskiej. Po ukończeniu nauki w Niższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) w Chełmnie nad Wisłą wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego tegoż zgromadzenia w Ołtarzewie. Sześć lat później, 22 czerwca 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Tysiąclecia - ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1959 roku rozpoczął pracę w poznańskim Wydawnictwie ,,Pallottinum". Był z nim związany przez dwanaście lat. W 1965 roku został oddelegowany do Paryża, gdzie w Wydawnictwie ,,Editions du Dialogue" współredagował pierwsze wydanie ,,Mszału Ołtarzowego" w języku polskim. Do kraju wrócił w 1969 roku. Dwa lata później został mianowany proboszczem parafii wojskowej pw. NMP Królowej Polski w Gnieźnie. Posługiwał w niej przez dwadzieścia jeden lat. W 1989 roku decyzją Prymasa Polski - ks. kard. Józefa Glempa został inkardynowany (przeniesiony) do archidiecezji gnieźnieńskiej, w której spędził większą cześć swego kapłańskiego żywota i z którą zawsze był bardzo blisko związany. Zmarł w wieku 77 lat. Spoczął na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Mszy św. żałobnej sprawowanej w środę, 28 lipca br., przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 32/2004